შემაშფოთებელია, არ ჰგავს პერსპექტიული დასაწყისს 2022 წლისთვის — კრამონი ინსპექტორის სამსახურის გაუქმებაზე
ფოტო: კადრი ვიდეოდან/რადიო თავისუფლება
ევროპარლამენტარი ვიოლა ფონ კრამონი სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის გაუქმების შესახებ ქართული ოცნების მიერ ინიცირებულ კანონპროექტზე შეშფოთებას გამოთქვამს. მისი თქმით, ეს არ ჰგავს 2022 წლისთვის პერსპექტიულ დასაწყისს.
"ძალიან შემაშფოთებელია ის, რაც საქართველოში ხდება საახალწლო დღეებში. მთავრობა ცდილობს გააუქმოს ერთ-ერთი ყველაზე პროფესიონალი, კარგად მოქმედი სახელმწიფო ინსტიტუტი, სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახური. ეს არ ჰგავს პერსპექტიული დასაწყისს 2022 წლისთვის", — წერს კრამონი.
ქართულ ოცნებას სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის გაუქმება და მის ბაზაზე ორი ახალი უწყების — სპეციალური საგამოძიებო სამსახურისა და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის შექმნა სურს. პარლამენტმა კანონპროექტს პირველი მოსმენით მხარი დაუჭირა. დღეს ცვლილებები მეორე და მესამე მოსმენაზე გადის, მმართველი პარტია ამ საკითხს დაჩქარებული წესით განიხილავს.