დიდწილად განპირობებულია იმ დასკვნით, რომელიც სააკაშვილზე უნდა დაედოთ — მელია სახელმწიფო ინსპექტორზე
ფოტო: ელენე ზაქაშვილი/On.ge
ნაციონალური მოძრაობის თავმჯდომარის, ნიკა მელიას შეფასებით, სახელმწიფო ინსპექტორის გაუქმებაზე კანონპროექტი მეტწილად იმ დასკვნით არის განპირობებული, რომელიც მიხეილ სააკაშვილზე უნდა გამოექვეყნებინათ. მისი თქმით, ეს დასკვნა ექსპრეზიდენტის საქმის ირგვლივ ბევრ საკითხს მოჰფენდა ნათელს.
"ეს არის ადმინისტრაციული ორგანო, რომელიც მათ კონტროლს მიღმა იყო და ბუნებრივია, ლონდა თოლორაიას ხომ არ დააპატიმრებდნენ ან ნარკოტიკს ხომ არ ჩაუდებდნენ? ადგნენ და გააუქმეს და უუქმებენ. იმ უწყებას, რომელიც მიხეილ სააკაშვილთან დაკავშირებით იძიებს არაადამიანურ მოპყრობას და მაქსიმუმ ერთ თვეში იგეგმებოდა დასკვნა, რომელიც იქნებოდა ძალიან ძლიერი მტკიცებულება ჩვენს, ასევე, სტრასბურგის სასამართლოში.
ასე, რომ ეს ყველაფერი შემთხვევით არ ხდება, ყველა ადმინისტრაციული ორგანო და ის დემოკრატიული რესურსი, რომელიც ჯერ კიდევ შემორჩენილია — და ეს არის ორი, სახალხო დამცველი და ინსპექტორი. სახალხო დამცველს დრო და დრო დაპატიმრებით ემუქრებიან და უკეთესს შემთხვევაში, საუბრობენ, რომ მათი გუნდის წარმომადგენელი უნდა იყოს ნინო ლომჯარიას ადგილას და სახელმწიფო ინსპექტორთან დაკავშირებით მიიღეს ეს გადაწყვეტილება, რაც მიიღეს.
სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს ამ პერიოდში არაერთხელ გაუვრცელებია ინფორმაცია სამართალდამცავი ორგანოების თანამშრომლების მიერ ჩადენილი დანაშაულის შესახებ, თუმცა ყველაზე დიდი გამოხმაურება ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილზე მომზადებულმა დასკვნამ გამოიწვია. დოკუმენტის მიხედვით, იუსტიციის სამინისტრომ პატიმარ მიხეილ სააკაშვილის პერსონალური ინფორმაციის გასაჯაროებით კანონი დაარღვია.