როგორც პრეზიდენტმა, ავიღე ვალდებულება, ეს არის შერიგების პროცესის დაწყება — ზურაბიშვლი
პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი აცხადებს, რომ აიღო ვალდებულება შერიგების პროცესის დასაწყებად და ეს არა მთავრობის, არამედ მისი ვალდებულებაა. France 24-თან ინტერვიუში მან განაცხადა, რომ ეს ის გზაა, რომელიც რამდენიმე ქვეყანამ ადრე გაიარა და დღეს არსებითია საქართველოსთვის.
"მე, როგორც ქვეყნის პრეზიდენტმა, ავიღე ვალდებულება, და ეს არ არის მთავრობის ვალდებულება, ეს ჩემია — ეს არის შერიგების, სიმართლისა და სამართლიანობის პროცესის დაწყება. ეს ის გზაა, რომელიც რამდენიმე ქვეყანამ ადრე გაიარა და რომელიც, ჩემი აზრით, დღეს აბსოლუტურად არსებითია საქართველოსთვის", — თქვა ზურაბიშვილმა. [პრეზიდენტის ადმნისტრაციის თარგმანი]
10 დეკემბერს, აშშ-ში, დემოკრატიის სამიტზე სიტყვით გამოსვლისას სალომე ზურაბიშვილმა განაცხადა, რომ დაიწყებს ინკლუზიურ პროცესს და ეროვნული მასშტაბის საუბარს, რომელშიც მთელი საზოგადოება იქნება ჩართული. ზურაბიშვილის თქმით, ამით მივაღწევთ უახლესი ისტორიის "საერთო აღქმას" და წავალთ წინ.