შემაშფოთებელი ჟურნალისტების მიმართ არსებული საფრთხის შემცველი და მტრული გარემო — ლომჯარია
ფოტო: სახალხო დამცველის აპარატი
ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით გამართულ ბრიფინგზე სახალხო დამცველმა, ნინო ლომჯარიამ ჟურნალისტების საქმიანობაში ხელის შეშლის ფაქტებზე ისაუბრა. ლომჯარიას შეფასებით, მედიის წარმომადგენლებისადმი მტრული გარემო განსაკუთრებით გამძაფრდა 2021 წელს.
"მედიის თავისუფლების მდგომარეობის შეფასების თვალსაზრისით შემაშფოთებელია ის საფრთხის შემცველი და მტრული გარემო, რაც ჟურნალისტების მიმართ ქვეყანაში ბოლო პერიოდის განმავლობაში არსებობს და განსაკუთრებით 2021 წელს ჰქონდა ადგილი. 2021 წლის სახალხო დამცველმა კრიტიკული მედია საშუალებების წარმომადგენელთა მიმართ ფიზიკური თავდასხმის ათობით შემთხვევა აღრიცხა, მათ შორის, წინასაარჩევნო პერიოდში ჩვეულ პრაქტიკად ჩამოყალიბდა პოლიტიკური თანამდებობის პირთა მხრიდან ჟურნალისტების, განსაკუთრებით კი კრიტიკული მედიის წარმომადგენელთა მიმართ ცინიკური/აგდებული დამოკიდებულება და მათი დისკრედიტაციისკენ მიმართული განცხადებები", — ვკითხულობთ უწყების განცხადებაში.
სახალხო დამცველმა ხაზგასმით აღნიშნა 5 ივლისს განვითარებული მოვლენები და განაცხადა, რომ ძალადობრივი კონტრაქციის დროს ხელისუფლებამ არათუ ვერ დაიცვა ჟურნალისტები, არამედ წაახალისა კიდეც მათ მიმართ ძალადობა.
"5 ივლისის მოვლენები ცხადყოფს, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ არა მხოლოდ ვერ აღკვეთა ჟურნალისტებისა და ზოგადად მოქალაქეების მიმართ ძალადობა, რამაც მათი ჯანმრთელობა და სიცოცხლე რეალური საფრთხის ქვეშ დააყენა, არამედ, მეტიც, მაღალი თანამდებობის პირთა დისკრიმინაციულმა განცხადებებმა აღნიშნული ძალადობა წააქეზა", — ამბობს ლომჯარია.
ომბუდსმენი აღნიშნავს იმასაც, რომ პროკურატურას ამ ძალადობის ორგანიზებისა და წახალისების ბრალდებით სისხლისსამართლებრივი დევნა არცერთი პირის მიმართ არ დაუწყია.