უკრაინა საქართველოს მთავრობას კვლავ მოუწოდებს, სააკაშვილი მრავალპროფილურ კლინიკაში გადაიყვანონ
ფოტო: REUTERS/Valentyn Ogirenko
უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტრო კვლავ მიმართავს საქართველოს ხელისუფლებას, უზრუნველყოს მიხეილ სააკაშვილს სათანადო სამედიცინო დახმარება, კერძოდ გადაუდებელი დახმარებისთვის მულტიპროფილურ სამედიცინო დაწესებულებაში გადაიყვანოს. მათივე თქმით, კვლავ განსაკუთრებულ ყურადღებას უთმობენ უკრაინის მოქალაქის უფლებების დაცვას და ქვეყანაში დაბრუნებას.
"უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტრო შეშფოთებულია უკრაინის მოქალაქის, მიხეილ სააკაშვილის ჯანმრთელობის გაუარესებით, რომელიც იმყოფება საქართველოში, გლდანის #18 სასჯელაღსრულების დაწესებულების საავადმყოფოში",— ვკითხულობთ განცხადებაში.
მათივე ინფორმაციით, საქართველოში უკრაინის საელჩოს დიპლომატები დღეს მიხეილ სააკაშვილთან მოსანახულებლად მათ მოთხოვნაზე თანხმობას ელოდებიან. ისინი რეგულარულ კონტაქტზე არიან იურისტებთან და ნათესავებთან.
უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ ჯერ კიდევ 8 ნოემბერს მოუწოდა საქართველოს მთავრობას, რომ სააკაშვილი სამოქალაქო კლინიკაში დაუყოვნებლივ გადაეყვანათ. 11 ნოემბერს უკრაინის საგარეო უწყების მოადგილემ საქართველოს ელჩს განუცხადა, რომ მათ მოქალაქეს ღირსეულად უნდა მოექცენ და ფიზიკური ძალის გამოყენება დაუშვებელია.