გვარამიას სააკაშვილთან შესვლა სურს, ციხესთან სპეცრაზმი დგას
ფოტო: On.ge/გვანცა სეთურიძე
გლდანის #18 დაწესებულებასთან მიხეილ სააკაშვილის ადვოკატი, ნიკა გვარამია მივიდა, რომელსაც ექსპრეზიდენტთან შესვლა სურს. მის მისვლას თავდაპირველად ადგილზე დაცვის მობილიზება მოჰყვა, მოგვიანებით კი გამოჩნდა სპეცრაზმიც.
"თქვენ აქ ნახეთ დამატებითი ძალები იქამდე, სანამ ეს ფაქტი არ მოხდა და ბატონმა გვარამიამ არ მოახდინა შესასვლელის ბლოკირება?", — უთხრა ჟურნალისტებს შსს-ს წარმომადგენელმა.
ამ დროისთვის სააკაშვილთან არცერთ ადვოკატს არ უშვებენ. ამჟამად პენიტენციურ დაწესებულებაში არასამუშაო საათებია, თუმცა ადვოკატები ამბობენ, რომ ახლა ორდინალური ვითარება არ არის.
სააკაშვილთან შესვლას ითხოვს მისი პირადი ექიმიც.
ექსპრეზიდენტი მხოლოდ სახალხო დამცველის წარმომადგენელმა მოინახულა, რომელმაც მედისთან თქვა, რომ სააკაშვილი მანქანიდან ძალის გამოყენებით გადმოიყვანეს და #18 დაწესებულებაშიც ძალით გადაიყვანეს.
ექსპრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი მისი და მისი ადვოკატების სურვილის საწინააღმდეგოდ რუსთავის პენიტენციური დაწესებულებიდან გლდანის ციხის საავადმყოფოში გადაიყვანეს. ეს ინფორმაცია პენიტენციურმა სამსახურმა ერთი საათის შემდეგ დაადასტურა — მას შემდეგ, რაც რუსთავის ციხიდან აფრენილი ვერტმფრენი გლდანის ციხის თავზე გამოჩნდა. მანამდე უფლებადამცველებმა, ოჯახის წევრებმა და ომბუდსმენმა არ იცოდნენ, სად იყო სააკაშვილი. ვარაუდობდნენ, რომ მას გორის სამხედრო ჰოსპიტალში გადაიყვანდნენ.
მოგვიანებით, როცა სახალხო დამცველის წარმომადგენელი, გლდანის ციხეში სააკაშვილის სანახავად მივიდა, განაცხადა, რომ ის რუსთავის ციხიდან სასწრაფო დახმარების მანქანით გადაიყვანეს და ციხეში ძალის გამოყენებით შეიყვანეს. მანვე აღნიშნა, რომ სააკაშვილს პალატაში ესმის სხვა პატიმრების გინებისა და მუქარის ხმა. ადვოკატებმა ეს ფსიქოლოგიურ ზეწოლად და წამებასთან გათანაბრებულ ქმედებად შეაფასეს.
სააკაშვილის ციხეში შეყვანის შემდეგ ადგილზე სპეცრაზმი, წყლის ჭავლის მანქანა და დამატებითი საპოლიციო ძალები შეიყვანეს. გარდა ამისა, ციხეში მიიტანეს კომპიუტერული ტომოგრაფიის აპარატი. მანამდე რამდენიმე დღით ადრე კი უწყება ამტკიცებდა, რომ ციხის კლინიკა საჭირო ტექნიკით აღჭურვილია.