ღარიბაშვილის რიტორიკა ცხადყოფს, რომ "ოცნება" სრულიად ქვეყნისთვის წარმოადგენს უდიდეს საფრთხეს — ბოკერია
ევროპული საქართველოს ლიდერ გიგა ბოკერის თქმით, პრემიერმინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება იმის შესახებ, რომ "ადამიანებს თვითმკვლელობის უფლება აქვთ", ადასტურებს, რომ ქართული ოცნება არა მხოლოდ მესამე პრეზიდენტისთვის, არამედ სრულიად ქვეყნისთვის უდიდეს საფრთხეს წარმოადგენს.
"დამოკიდებულება, როდესაც პრემიერმინისტრი ასე საუბრობს საქართველოს ნებისმიერ მოქალაქეზე და ამ შემთხვევაში პოლიტიკურ ოპონენტზე, იმის დემონსტრირებაა, რომ ეს ხელისუფლება საფრთხეა არა მხოლოდ სააკაშვილისთვის და არა მხოლოდ მისი პოლიტიკური პარტიისთვის ან ნებისმიერი სხვა ოპოზიციური პარტიისთვის, არამედ ყველასთვის.
თვითმკვლელობის მცდელობა დასჯადი არ არის, ოღონდ ეს არაფერ შუაშია ამ განცხადებასთან. როდესაც ადამიანი პატიმრობაში გყავს და არ იღებ იმ ზომებს, რომელიც მისი ჯამრთელობისთვის აუცილებელია, რისკებს არ ითვალისწინებ და ასეთი დამოკიდებულება გაქვს, კიდევ ერთხელ აჩვენებ, რომ ძალაუფლების შენარჩუნებისთვის და ძალის დემონსტრირებისთვის ყველაფერზე წამსვლელი ხარ", — ამბობს გიგა ბოკერია.
მიხეილ სააკაშვილი პირველ ოქტომბერს, მას შემდეგ დააკავეს, რაც სოციალურ ქსელში ვიდეო გაავრცელა, სადაც ჩანდა, რომ საქართველოში იმყოფებოდა. ის 29 დღეა შიმშილობს.