სამართლებრივად რომ მივუდგეთ, ვინ ეკითხება პრემიერმინისტრს სად გადაიყვანენ სააკაშვილს?! — დეკანოიძე
ნაციონალური მოძრაობის ერთ-ერთი ლიდერი, ხატია დეკანოიძე აცხადებს, რომ პრემიერმინისტრის განსასჯელი არ არის, რომელ კლინიკაში გადაიყვანენ ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილს
"სუფთა სამართლებრივად რომ მივუდგეთ, ვინ ეკითხება საქართველოს პრემიერმინისტრს სად იქნება გადაყვანილი და როგორ იქნება სამედიცინო დახმარება აღმოჩენილი საქართველოს პრეზიდენტისთვის?! არავინ. ეს არის, რეალურად, ექიმების გადასაწყვეტი და გადასაწყვეტი პირადი ექიმის, რომელსაც ენდობა საქართველოს პრეზიდენტი", — განაცხადა ხატია დეკანოიძემ TV პირველის ეთერში.
ირაკლი ღარიბაშვილი აცხადებს, რომ "პატიმარ სააკაშვილს თუ დასჭირდება დამატებითი კვლევების ჩატარება, ყველა პირობა არის შექმნილი ციხის საავადმყოფოში, ეს არის ჩვენი გადაწყვეტილება, რომელიც არ გადაიხედება".
დღეს მიხეილ სააკაშვილის ადვოკატებმა საგანგებო ბრიფინგი გამართეს და განაცხადეს, რომ პენიტენციური სამსახურის მე-18 სამედიცინო დაწესებულება არ არის აღჭურვილი იმ აპარატურით, რაც საჭიროა მიხეილ სააკაშვილის ჯანმრთელობის მონიტორინგისა და მკურნალობისთვის. მისი ინფორმაცით, ე.წ. ციხის საავადმყოფოში არ არის მაგნიტორეზონანსული და კომპიუტერული ტომოგრაფიის აპარატები, დოპლერი და ა.შ.
ნიკა გვარამიას თქმით, მიხეილ სააკაშვილისთვის ჯანმრთელობის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი რისკი გულის გაჩერებაა. შესაბამისად, აუცილებელია ის ისეთ საავადმყოფოში გადაიყვანონ, სადაც სრულად იქნება შესაძლებელი კარდიოლოგიური მომსახურების მიღება.
დღესვე, სახალხო დამცველის რწმუნებულებმა შეისწავლეს მე-18 სამედიცინო დაწესებულება და განაცხადეს, რომ იგი სრულად არ შეესაბამება ექიმთა კონსილიუმის რეკომენდაციებს. ასევე, არსებობს რისკები ექსპრეზიდენტის უსაფრთხოებაზეც.