არ მგონია, რომ ჩამოვიდეს, თავის თავისუფლებას მეტისმეტად აფასებს — გრეგოროვა სააკაშვილზე
ფოტო: Aktulity/zo.piati.cz
ევროპარლამენტარ მარკეტა გრეგოროვას განცახადებით, ყოფილი პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი თავისუფლებას მეტისმეტად აფასებს და ამის გამო, მიაჩნია, რომ ის საქართველოში არ ჩამოვა. მისივე თქმით, არ შეუძლია, პირდაპირ გასცეს პასუხი კითხვას, თუ რატომ აკეთებს მიხეილ სააკაშვილი ასეთ განცხადებებს.
"თუ კი მხედველობაში მივიღებთ მის ქცევას წარსულში, როდესაც საყოველთაო არჩევნებზე იყო საუბარი, მაშინ ვიტყვი, რომ ეს კარგი პიარის ნაწილია მისი მხრიდან. ანუ შეიძლება სხვა არჩევნების დროს ამან უფრო მეტი ყურადღება მიიქციოს მისკენ, ეს შეიძლება მარკეტინგის საკითხი იყოს. დიდი ბოდიში თუ პირდაპირ ვერ გცემთ პასუხს, რატომ აკეთებს ამას ძალიან გამიჭირდება ამის თქმა. [...] სიმართლე რომ გითხრათ, არ მგონია, რომ ჩამოვიდეს. მგონია, რომ ის თავის თავისუფლებას მეტისმეტად აფასებს", — თქვა TV პირველის ეთერში მარკეტა გრეგოროვამ.
ეს პირველი შემთხვევა არ არის, როდესაც სააკაშვილი საქართველოში დაბრუნებაზე საუბრობს. იმავეს ამბობდა ის წინა არჩევნების პერიოდშიც და ეს რამდენჯერმე დააანონსა ახლაც, თვითმმართველობის არჩევნებამდე. მას ზუსტი თარიღი არც აქამდე უთქვამს, თუმცა აცხადებდა, რომ პირობას შეასრულებდა და "რეფერენდუმის" წინ საქართველოში ჩამოვიდოდა. სააკაშვილის ჩამოსვლასთან დაკავშირებით განცხადებებზე საუბრისას მმართველ პარტიას არაერთხელ უთქვამს, რომ მას ქვეყანაში შემოსვლის შემთხვევაში დააკავებენ. მიხეილ სააკაშვილის მიმართ არაერთი გამამტყუნებელი განაჩენი არსებობს საქართველოში და მასზე ქართველ სამართალდამცავებს ძებნა აქვთ გამოცხადებული.