წულუკიანი მიკროფონს არ აბრუნებს — უცნობია, დაიწყო თუ არა შსს-მ გამოძიება
ფოტო: კადრი ვიდეოდან/მთავარი არხი
ვიცე-პრემიერი და კულტურის მინისტრი, თეა წულუკიანი მთავარი არხის ჟურნალისტს მიკროფონს ისევ არ უბრუნებს. On.ge დაუკავშირდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს და იკითხა, დაიწყო თუ არა უწყებამ გამოძიება, თუმცა პასუხი ვერ მივიღეთ.
ჟურნალისტმა ემა გოგოხიამ მას შემდეგ რაც წულუკიანმა მიკროფონი წაართვა, პოლიცია გამოიძახა. შემთხვევის ადგილზე საპატრულო პოლიციის ორი ეკიპაჟი, სულ ოთხი პოლიციელი მივიდა.
როგორც გოგოხია ამბობს, საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა უთხრეს, რომ საქმე არა მათი, არამედ კრიმინალური პოლიციის კომპეტენცია იყო, დაემშვიდობნენ და წავიდნენ.
"საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟი გამოვიძახე. შევეცადე, ამ ფორმით დამებრუნებინა მიკროფონი. თუმცა, გამოკითხვის შემდეგ ეკიპაჟმა ოფიციალური განმარტება გააკეთა, რომ ისინი ვერ მიუახლოვდებიან მინისტრს და დღეს მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით შეკითხვასაც კი ვერ დაუსვამენ. გამოკითხვის ოქმს გადასცემენ კრიმინალურ პოლიციას და ისინი ჩაერთვებიან შემდეგ ამ ფაქტის გამოძიებაში", — აცხადებს გოგოხია.
მთავარი არხის საინფორმაციო სამსახურის უფროსი, თეო გილიგაშვილი On.ge-სთან ამბობს, რომ განაცხადი გაკეთებულია ქონების წართმევასა და დატაცებაზე, ასევე, ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელის შეშლაზე.
"გადაცემულია უკვე ინფორმაცია და წესით ახლა რეაგირება არის შინაგან საქმეთა სამინისტროზე", — აღნიშნავს გიგილაშვილი.
ვიცე-პრემიერმა და კულტურის მინისტრმა, თეა წულუკიანმა მთავარი არხის ჟურნალისტს, ემა გოგოხიას მიკროფონი წაართვა და აცხადებს, რომ არ დააბრუნებს. მთავარი არხის მიერ გავრცელებულ ვიდეოში ჩანს, როგორ ართმევს წულუკიანი ჟურნალისტს მიკროფონს, რომელიც კითხვას სვამს. ამის შემდეგ მინისტრი ამ მიკროფონით იწყებს საუბარს და ბიძინა ივანიშვილს მადლობას უხდის. ამის შემდეგ წულუკიანი ჟურნალისტს ეუბნება: "ემა, მოდი, აბა თქვი, ბიძინას გაუმარ...". გარდა ამისა, თეა წულუკიანმა Facebook-ზე გამოაქვეყნა ფოტო და წერს, რომ ამიერიდან გაკეთებული საქმეების შესახებ ამ მიკროფონით უნდა "გვაუწყოს". წულუკიანის აზრით, ჟურნალისტი განაიარაღა.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე On.ge-სთან განმარტავს, რომ კულტურის მინისტრის ქმედება შესაძლოა შეიცავდეს სისხლის სამართლის კოდექსის 154-ე მუხლით გათვალისწინებულ დანაშაულის ნიშნებს. ეს მუხლი ჟურნალისტურ საქმიანობაში უკანონო ხელის შეშლას გულისხმობს. ამასთან, ნიკა სიმონიშვილის განცხადებით, თუ წულუკიანი მიკროფონის დაბრუნებას არ აპირებს, გამოძიების დაწყება საკუთრების წინააღმდეგ მიმართული დანაშულისთვისაც შესაძლებელია.