ეს არის ტერორი, რომელიც სახელმწიფომ განახორციელა ქართული მედიის წინააღმდეგ — ხაზარაძე ძალადობრივ კონტრაქციაზე
პარტია ლელოს თავმჯდომარე, მამუკა ხაზარაძე 5 ივლისს, ჰომოფობიური ჯგუფების მიერ ორგანიზებულ ძალადობრივ აქციაზე პასუხისმგებლობას სახელმწიფოს აკისრებს. იგი ამბობს, რომ საკმარისი რაოდენობის პოლიციელი არ იყო მობილიზებული.
"ჩვენ გუშინ ვნახეთ უპრეცედეტოდ მცირე რაოდენობა პოლიციელები ქუჩაში. თუ გაიხსენებთ კადრებს, რა ხდებოდა ნამახვანჰესზე, თუ რამდენი პოლიციელი იყო იქ ჩაყენებული, ან გაიხსენეთ ნიკა მელიას დაკავების ოპერაცია, თუ რამდენი ათასი პოლიციელით მივიდნენ იქ.
გუშინ აღმოჩნდა, რომ ჟურნალისტები, ახალგაზრდა ბავშვები დარჩნენ აბსოლუტურად დაუცველები მოძალადეების წინაშე! სულ სამი ოთხი პოლიციელი დადიოდა. კიდევ ვიმეორებ, ეს არის პრაქტიკულად დაშვებული ტერორი, რომელიც გუშინ სახელმწიფომ განახორციელა ქართული მედიის წინააღმდეგ", — განაცხადა მამუკა ხაზარაძემ.
ძალადობრივ კონტრაქციაზე განვითარებულ მოვლენებს ხაზარაძე სპეცოპერაციას უწოდებს და ამბობს, რომ აქციის ორგანიზატორებს ჰქონდათ პოლიტიკური მხარდაჭერა.
"გუშინ მოხდა ძალადობის აქტი. შეიძლება ითქვას, რომ მოხდა სპეცოპერაცია, ადამიანები რომლებიც აღჭურვილი იყვნენ სპეც საშუალებებით, რაციებით და ასე შემდეგ ხელმძღვანელობდნენ ძალადობრივ ჯგუფებს. ამას ემატება და დადასტურებაა ის, რომ პოლიტიკური მხარდაჭერა გაუკეთა ქვეყნის პრემიერ მინისტრმა და წაახალისა ძალადობა. ეს ძალადობა მიმართული იყო კონკრეტულად, ჟურნალისტების მიმართ და მოხდა უპრეცენდენტო ფაქტი, დაშავდა 50-ზე მეტი ჟურნალისტი, ოპერატორი და ფოტოგრაფი", — განაცხადა მამუკა ხაზარაძემ.
5 ივლისს, ძალადობრივ კონტრაქციაზე ჰომოფობიური და მოძალადე ჯგუფები ჟურნალისტებს ფიზიკურად გაუსწორდნენ და ტექნიკაც დაუზიანეს. ჟურნალისტების ნაწილი მძიმე დაზიანებებით საავადმყოფოშია გადაყვანილი.
შსს-ს ინფორმაციით, სულ ძალადობის 55 ფაქტი გამოვლინდა და მათ შორის 53 მედიის წარმომადგენელია. დღის განმავლობაში პოლიციას არავინ დაუკავებია. კონტრაქციაზე მობილიზებული იყო არასაკმარისი სამართალდამცავი და პოლიციელებს ტერიტორიიდან გაჰყავდათ არა მოძალადეები, არამედ ჟურნალისტები. დღის ბოლოს შსს-მ თქვა, რომ დაკავებული იყო მხოლოდ 8 პირი და ყველა მათგანი ადმინისტრაციული წესით.
თბილისი პრაიდის კვირეული 5 ივლისს ღირსების მარშით უნდა დასრულებულიყო, თუმცა ორგანიზატორებმა განცხადება გაავრცელეს და თქვეს, რომ ღირსების მარში სოლიდარობისთვის დღეს აღარ ჩატარდება. აქამდე კვირეულის ფარგლებში კინოჩვენება და ფესტივალი ჩატარდა, რომლის ჩაშლა ჰომოფობებმა სცადეს, თუმცა არ გამოუვიდათ. ორივე შემთხვევაში პერიმეტრს პოლიცია იცავდა.
ამ კონტრაქციის მონაწილეები და ორგანიზატორები არიან: საპატრიარქო, მართლმადიდებელ მშობელთა კავშირი, პრორუსული ალტ-ინფო და სხვა ძალადობრივი ჯგუფები. გარდა ამისა, ეკლესიის ორგანიზებით შეკრებაზე მიიყვანეს ბავშვებიც. საპატრიარქოს ამ განცხადების გამო აკრიტიკებდნენ არასამთავრობო ორგანიზაციები და თბილისი პრაიდის ორგანიზატორები. ისინი ეკლესიას ძალადობის წახალისებაში ადანაშაულებენ.