კალენდარს რომ უყურებ და 2021 წელი წერია, არ გეგონოთ, რომ მთლად ეგ დრო დგას — რუსუდან გოცირიძე
ფოტო: ფოტო ვიდეოდან / საუბრები რელიგიაზე
ევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესიის ეპისკოპოსი, რუსუდან გოცირიძე ამბობს, რომ თბილისში განვითარებული ძალადობრივი მოვლენები 2013 წლის 17 მაისს ჰგავდა. მისი თქმით, პროცესებს რუსული ელფერი დაკრავდა და "ერთი დროშა არ ფრიალებდა და პუტინი არ დარბოდა თბილისის ქუჩებში, თორემ ყველაფერი რუსული იყო".
"მართლა არ მეგონა, რომ ოდესმე იმას განვიცდიდი, რაც 2013 წლის 17 მაისს განვიცადე. რა იმედგაცრუებაში ვიყავი და სრულ სასოწარკვეთილებაში. ვფიქრობდი, რომ ღმერთო აი ამ ძალადობრივ ქვეყანაში როგორ უნდა იცხოვრონ ჩემმა შვილებმა. იგივე განცდა მაქვს დღესაც.
მარტო ამ ჩემს ორ შვილზე არ ვფიქრობ ხომ? მე ვფიქრობ ჩემი შვილების თაობაზე, რომლის იმედიც მაქვს რომ ახალი, ჯანსაღი თაობა მოვა და სხვანაირად ააშენებს ამ ქვეყანას. ეს ხალხი დაიხურავს ქუდებს და წავლენ, რა უნდა ვუთხრა ჩემს შვილებს, რითი უნდა გავაჩერო ამ ქვეყანაში?
კალენდარს რომ უყურებ და იქ რომ 2021 წელი წერია, არ გეგონოთ, რომ მთლად ეგ დრო დგას. ჩვენ სადღაც ძალიან ძალიან უკან ვართ, ფეოდალურ გარემოში, ოღონდაც რუსული ელფერი აქვს", — განაცხადა მან ფორმულას ეთერში.
მან მადლობა გადაუხადა ქართულ მედიას იმისთვის, რომ ბოლო პერიოდში ჰომოფობიურ განცხადებებს არ აჟღერებდნენ. მისი თქმით, ნაწილობრივ ამითიც იყო გამოწვეული ძალადობრივი ჯგუფების აგრესია.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დღის ბოლოს დაკავებულების შესახებ ინფორმაცია გაავრცელა. უწყებაში ამბობენ, რომ ძალადობის შემთხვევა 55 პირის მიმართ გამოვლინდა, ამათგან 53 სხვადასხვა მედიასაშუალების წარმომადგენელია. რაც შეეხება დაკავებულებს, ამ ეტაპზე ადმინისტრაციული წესით დაკავებულია მხოლოდ 8 პირი. სისხლის სამართლებრივად რამდენიმე შემთხვევაზე გამოძიება დაწყებულია, თუმცა ჯერ არავინ დაუკავებიათ.