საქართველოს მიღწეულ შესანიშნავ პროგრესზე ღარიბაშვილის ტვიტს ილვესი ირონიულად პასუხობს
ფოტო:
TalTech haridustehnoloogiakeskus
ესტონეთის ყოფილი პრეზიდენტი, ტომას ჰენდრიკ ილვესი პრემიერმინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის ბრიუსელში ოფიციალური ვიზიტის დაწყებამდე ტვიტერზე გამოქვეყნებულ პოსტზე წერს, რომ "შესანიშნავი პროგრესი" არ იქნება ის, რაც ევროკავშირისა და NATO-ს წევრ ქვეყნებს პირველი მოუვათ აზრად.
ღარიბაშვილმა ტვიტერზე დაწერა, რომ საქართველოს საბოლოო მიზანი ევროკავშირისა და NATO-ს წევრობაა.
"ჩემი ოფიციალური ვიზიტი ბრიუსელში იწყება. შევხვდებით ბელგიის, ევროკავშირისა და NATO-ს უმაღლეს წარმომადგენლებს. საქართველოს მიერ მიღწეული პროგრესი ნამდვილად შესანიშნავია, რადგან ჩვენ პროგრესის მიღწევას ევროპულ და ევროატლანტიკურ გზაზე ვაგრძელებთ. ჩვენი საბოლოო მიზანია ევროკავშირისა და NATO-ს წევრი გავხდეთ," — აღნიშნა მან.
პრემიერმინისტრი ბრიუსელში დღეს, 15 მარტს გაემგზავრა, სადაც საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების საბჭოს მე-6 სხდომაში მიიღებს მონაწილეობას.
ვიზიტის ფარგლებში გაიმართება მაღალი დონის შეხვედრები როგორც ევროკომისიაში, ევროპულ საბჭოსა და ევროპარლამენტში, ასევე — NATO-ში. პირველ შეხვედრას ირაკლი ღარიბაშვილი დღეს ევროპული საბჭოს პრეზიდენტ შარლ მიშელთან გამართავს.
16 მარტს, საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების საბჭოს სხდომის შემდეგ, გაიმართება პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის, საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენლის ჟოზეფ ბორელის და ევროპული სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების საკითხებში ევროკომისარ ოლივერ ვარჰეის ერთობლივი პრესკონფერენცია.