ქართული ოცნება "ჩალიჩობს", რომ ხანდაზმულობის ვადაში მოაქციოს ეს ყველაფერი — სამუშია ჩანაწერებზე
ფოტო: ლელო საქართველოსთვის
პარტია ლელოს ერთ-ერთი ლიდერი, ლევან სამუშია აცხადებს, რომ ქართულ ოცნებას სურს, TV მიერ გავრცელებულ ჩანაწერებში გამოკვეთილი სავარაუდო დანაშაული ხანდაზმულობის ვადაში მოაქციოს. ამის შესახებ, სამუშიამ პროკურატურაში განაცხადა, სადაც პარტიის სხვა ლიდერებთან ერთად განცხადება შეიტანა გამოძიების დაწყების მოთხოვნით.
"ბოდიშით ჟარგონისთვის, ქართული ოცნება ჩალიჩობს, პირდაპირ გეუბნებით, რომ ხანდაზმულობის ვადაში მოაქციოს ეს ყველაფერი, ვინაიდან 10-წლიანი ვადა აქვს მძიმე დანაშაულთა კატეგორიაში ხანდაზმულობის. აქედან გამომდინარე, მათი მიზანია, რომ გარკვეულწილად, ეს ხანდაზმულობის ვადაში გადააგდონ. შემდეგ პროკურატურას ათქმევინონ, რომ იცით რა, ეს ხანდაზმულია და ამით შეწყვიტონ გამოძიება. თუ გამოძიებას დაიწყებენ. ეს ხრიკები არ გამოუვათ ამათ", — აცხადებს ლევან სამუშია.
TV პირველის მიერ გავრცელებულ ჩანაწერებს, რომელიც სავარაუდოდ, პრემიერმინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის, ბიძინა ივანიშვილის შვილს, ბერა ივანიშვილისა და სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის უფროსის, ანზორ ჩუბინიძის საუბარს ასახავს ქართული ოცნების რამდენიმე ლიდერი გამოეხმაურა. მაგალითად, პარტიის აღმასრულებელმა მდივნის, მამუკა მდინარაძის თქმით, ჩანაწერები 2010 წლისაა და "ფაბრიკაციაა". მოგვიანებით, პარლამენტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ, გია ვოლსკიმ განაცხადა, რომ "2011 წელს არის გაკეთებული ჩაწერები, რაღაც ფრაგმენტები ამოღებული და შეკოწიწებული".
ჩანაწერების გავრცელებიდან უკვე 24 საათზე მეტი გავიდა, თუმცა პრემიერმინისტრი ამ ამბავს ჯერ კიდევ არ გამოხმაურებია.