ამით ავხდით ფარდას ე.წ. პოლიტიკური ჯგუფების ვითომ პროდასავლურობას — ოხანაშვილი ვენეციის კომისიაში გაგზავნაზე
ქართული ოცნების წევრის, ანრი ოხანაშვილის თქმით, პარტიების დაფინანსების და საარჩევნო რეგისტრაციის გაუქმების შესახებ ცვლილებები ოდირს და ვენეციის კომისიისთვის გადაგზავნით, ფარდა აეხდება ე.წ. პოლიტიკური ჯგუფების ვითომ პროდასავლურობას.
"ვინაიდან ჩვენი მთავარი ამოცანაა, რომ ეს პროცესი იყოს მაქსიმალურად გამჭვირვალე, გახსნილი და ყველა დაინტერესებულ პირს მიეცეს ამ პროცესში მონაწილეობის უფლება, ჩვენთვის რა თქმა უნდა, ვენეციის კომისიის თუ სხვა მაღალი რეპუტაციის მქონდე ორგანიზაცია, რომელსაც შეუძლია განახორციელოს ექსპერტიზა ამ კანონპროექტთან დაკავშირებით, გამოვთქვით მზაობა რომ გავაგზავნოთ და მეორე მოსმენა განვაგრძოთ მას შემდეგ, რაც გვექნება ვენეციის კომისიის დასკვნა. ვენეციის კომისია კონსტუტუციასთან შესაბამისობას არ ადგენს, საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად აკეთებს დასკვნებს.
ჩვენ ვთვლით რომ ეს არის კონსტიტუციასთან შესაბამისი , სამართლუანი, საბიუჯეტო სუბსიდირების მიზნობრივობაზე გათვლილი პროექტი, თუმცა თუ არის კიდევ იმის რესურსი რომ კონსესუსის საფუძველზე შევთანხმდეთ, გავაგზავნოთ ეს პროექტი ვენეციის კომისიაში, გვაქვს ამის სურვილი? ვკითხოთ ოპონენტებს და თუ ამის რესურსი იქნება ჩვენ მზაობას გამოვთქვამთ. ტაქტუტური წინსვლაა ეს, ვინაიდან ოპონენტები აღმოჩნდებიან უხერხულ მდგომარეობაში. მათ ძალიან კარგად იციან რომ ეს არის კონსტიტუციასთან შესაბამისი პროექტი და მოუწევთ მათ დალოდება კომისიასთან.
ვფოქრობ, რომ მათ შესაძლოა არ მოეწონოთ ეს იდეა, ვინაიდან ეს კიდევ ერთხელ ხაზს გაუსვამს, რომ ის რეკომენდაციები და შემდგომ საბოლოო ერსიას, რომ მათ გადაეგარათ, თითქოს პოლიტიკური ბოიკოტის რეჟიმში არიან. ეს არის ტაქტიტური წინსვლა, ჩვენს საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად კიდევ ერთხელ ავხდით ფარდას ამ ე.წ. პოლიტიკური ჯგუფების ვითომ პროდასავლურობას და ვაჩვენებთ მათ რეალურ სახეს რომ ისინი დემოკრატიულ პროცესში არ იღებენ მონაწილეობას", — ამბობოს ოხანაშვილი.
ქართული ოცნება გამოდის ინიციატივით, რომ პარტიების დაფინანსების და საარჩევნო რეგისტრაციის გაუქმების შესახებ ცვლილებები ოდირს და ვენეციის კომისიას გადაეგზავნოს. ამის შესახებ პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერმა, ირაკლი კობახიძემ განაცხადა.