ზუგდიდში საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს ავტომანქანა დაუზიანეს
ზუგდიდის 67-ე საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს, მირანდა მესხს, ზუგდიდში, რუსთაველის გამზირზე ავტომანქანა დაუზიანეს. როგორც საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ On.ge-ს უთხრა, ავტომობილი დაზიანებული მას და მის მეუღლეს დილის 7-ის წუთებზე დახვდა.
"ეს იყო დიდი ქვა. აშკარაა, რომ ეს არის მიზანმიმართულად გაკეთებული. მანქანის წინა საქარე მინა არის ჩამსხვრეული და ასევე, ავტომობილის სალონიც. შიგნით მანქანაშიც დაგვხვდა შუშის ნამსხვერევები", — ამბობს მირანდა მესხი.
მან მომხდართან დაკავშირებით პოლიციას აცნობა. შინაგან საქმეთა სამინისტროში გვითხრეს, რომ საქმეზე დაწყებულია გამოძიება.
დღეს, 21 ნოემბერს 17 მაჟორიტარულ ოლქში არჩევნების მეორე ტური გაიმართება, რომელსაც ოპოზიცია ბოიკოტს უცხადებს ამასთან, მეორე ტური გაიმართება ქუთაისის მერობის არჩევნებზეც.
საარჩევნო უბნები დილის 8 საათზე გაიხსნება და საღამოს 8 საათზე დაიკეტება, რის შემდეგაც ხმების დათვლა დაიწყება.
მეორე ტური ჩატარდება შემდეგ ოლქებში: მთაწმინდა, კრწანისი; ვაკე; საბურთალო; ისანი; სამგორი; დიდუბე-ჩუღურეთი; ნაძალადევი; გლდანი; თელავი, ახმეტა, ყვარელი და ლაგოდეხი; მცხეთა, დუშეთი, თიანეთი და ყაზბეგი; რუსთავი, გარდაბანი; ხაშური, ქარელი; ზესტაფონი, ტყიბული, თერჯოლა, ბაღდათი; ქუთაისი; ზუგდიდი; ბათუმი; ხელვაჩაური, ქედა, შუახევი და ხულო.
ზუგდიდში ქართული ოცნების მაჟორიტარობის კანდიდატი, ირაკლი ჩიქოვანია.
პირველი ტურის შედეგებს ოპოზიცია არ აღიარებს და არჩევნების გაყალბებაზე საუბრობს. ბარიერგადალახულმა ოპოზიციურმა რვა პარტიამ მაჟორიტარული არჩევნების მეორე ტურში მონაწილეობაზე უარი თქვა და განაცხადა, რომ არც პარლამენტში შევა. ტექნიკურად მათი სახელები ბიულეტენებში ჩაწერილი იქნება, თუმცა, როგორც ოპოზიციაში ამბობენ, მათ არც საარჩევნო კამპანია ჩაუტარებიათ და საჯაროდაც მოქალაქეებს მოუწოდებენ, არ წავიდნენ არჩევნებზე.
მეორე ტური მიმდინარეობს იმ ვითარების ფონზეც, რომ პოლიტიკური კრიზისიდან გამოსავლის საპოვნელად აშშ-სა და ევროკავშირის ელჩების შუამავლობით მმართველი პარტიისა და ოპოზიცურ პარტიებს შორის მოლაპარაკებები მიმდინარეობს. ოპოზიციაში აცხადებენ, რომ მათი მოთხოვნები არ იცვლება და რიგგარეშე არჩევნებს მოითხოვენ. თავისი პოზიციების დათმობაზე უარს ამბობს ხელისუფლებაც. როგორც ქართულ ოცნებაში განმარტავენ, რიგგარეშე არჩევნების ჩატარებას არც განიხილავენ.