საქნახშირის განცხადებით, კომპანიაში დასაქმებულ 144 ადამიანს კორონავირუსი დაუდასტურდა. კომპანიაში, ჯერჯერობით, ვერ საუბრობენ, რანდენი მეშახტეა აქედან კოვიდდადებითი.
"გაიტესტა კომპანიის ყველა თანამშრომელი და ამ დროისათვის ვიცით ის, რომ 1 114 თანამშრომლის ტესტირების პასუხია ცნობილი და აქედან 144 ინფიცირებული გვყავს", — უთხრეს On.ge საქნახშირის პრესსამსახურში.
კომპანიის გადაწყვეტილებით, საწარმოში სამუშაო პროცესი 2 კვირით შეჩერდება. თანამშრომლების ძირითადი ნაწილი გადავა იზოლაციაში. საქნახშირში განმარტავენ, რომ თანამშრომელთა კოვიდ სასტუმროებში გადაყვანას სახელმწიფო უზრუნველყოფს.
მათივე ინფორმაციით, საქნახშირის შახტებში და მიწისზედა კომპლექსში Covid 19-ის სადეზინფექციო სამუშაოები არ შეჩერებულა. საქნახშირის ცნობით, თანამშრომლებს ტესტირება ორკვირიანი კარანტინის გასვლის შემდეგ, განმეორებით ჩაუტარდებათ.