ჯაღმაიძე: მსოფლიოს საპატრიარქოს დელეგაციის ვიზიტით, შეუძლებელია, სინოდის წევრები ერთ აზრზე დადგნენ
საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის საპატრიარქოს პრესცენტრის ხელმძღვანელი მამა ანდრია ჯაღმაიძე ჟურნალისტებთან საუბრისას ამბობს, რომ მსოფლიოს საპატრიარქოს დელეგაციის ვიზიტით, შეუძლებელია სინოდის ყველა წევრი ერთ აზრზე დადგეს უკრაინის ავტოკეფალიის საკითხზე:
"რა თქმა უნდა ეს ასე არ იქნება. თუ ჩვენ ვამბობთ, რომ ყველა ეკლესიამ უნდა აღიაროს თითოეული დანარჩენი ეკლესიის ავტოკეფალია, საბოლოო ჯამში, რა თქმა უნდა, ყველა ეკლესიის გადაწყვეტილებას მნიშვნელობა აქვს".
შიო მუჯირის აღნიშნავს იმასაც, რომ საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიაზე რუსული გავლენა გავლენა ნამდვილად არაა, ვინაიდან "ყველა ეკლესია თავს იკავებს პოზიციის დაფიქსირებისგან".
მისივე თქმით, მსოფლიოს საპატრიარქოს დელეგაციის წევრების ვიზიტის ფარგლებში, საუბრის ძირითადი თემა უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალია იყო. შეხვედრას სინოდის ოთხი წევრი დაესწრო, რომლებიც საპატრიარქოში საგარეო პოლიტიკას კურირებენ.