ტომოსი გადაცემულია — უკრაინის დამოუკიდებელი ეკლესიის შექმნის პროცესი დასრულებულია
სტამბოლში წმინდა გიორგის ტაძარში მსოფლიო პატრიარქმა ბართლომემ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღოლს, მიტტროპოლიტ ეპიფანს ტომოსი გადასცა, რითაც ახალი ეკლესიის შექმნა ფორმალურად დასრულდა. უკრაინის მართლადიდებლური ეკლესია გახდა მე-15 ადგილობრივი ეკლესია
7 იანვარს კიევში, წმინდა სოფიას ტაძარში მიტროპოლიტი ეპიფანი, როგორ უკრაინული ეკლესიის წინამძღოლი საშობაო ლიტურგიას პირველად აღავლენს.
ტომოსის გადაცემა უკრაინის ეკლესიის აღიარების ბოლო ეტაპია. დოკუმენტი, ფაქტობრივად, ეკლესიის კონსტიტუციაა, რომელშიც ეკლესიის არსებობის საკვანძო საკითხებია გაწერილი: მისი მართვის მოდელი, კონსტანტინოპოლთან და სხვა ადგილობრი ეკლესიებთან ურთიერთობები და ა.შ.
მსოფლიო პატრიარქმა ბართლომემ ტომოსს ხელი 5 იანვარს მოაწერა. ტომოსის გადაცემისთვის კიევიდან სტამბოლში მრავალრიცხოვანი დელეგაცია ჩავიდა. მათ შორის იყვნენ სასულიერო პირები, უკრაინის მთავრობის წევრები, უმაღლესი რადას სპიკერი და პრეზიდენტი პეტრო პოროშენკო. ისინი ტომოსის საზეიმო ხელმოწერასაც ესწრებოდნენ.
კიევის პატრიარქ ფილარეტს ავტოკეფალიის საკითხში საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის საპატრიარქოს მხარდაჭერის იმედი აქვს. თუმცა, საქართველოს საპატრიარქომ პოზიციის დაფიქსირებას თავის შეკავება არჩია. თავდაპირველად საპატრიარქომ ამის მიზეზად ის დაასახელა, რომ კანონიკური სამართლის ნორმებზე დაფუძნებული თითოეული მხარის ოფიციალურ და საბოლოო პოზიციას ელოდებოდა.