კახეთში ოპოზიციის მხარდამჭერზე ძალადობის ბრალდებით 2 პირი დააკავეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს განცხადებით, გურჯაანში დაკავებული არიან გაერთიანებული ოპოზიციის მხარდამჭერზე, შ.დ.-ზე ძალადობაში ბრალდებული პირები.
უწყების ცნობით, შ.დ.-ს გამოკითხვით გაირკვა, რომ მას 16 დეკემბერს სოფელ ველისციხეში ფიზიკური შეურაცხყოფა ადგილობრივმა მცხოვრებლებმა მიაყენეს.
დაკავებული არიან 1967 წელს დაბადებული გ.მ. და 1971 წელს დაბადებული მ.უ. რომლებიც შსს-ს მტკიცებით, აღიარებენ დანაშაულს.
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს. შსს-ს ცნობით, სისხლის სამართლის საქმესთან დაკავშირებული სხვა პირების დადგენა-დაკავების მიზნით, ტარდება შესაბამისი ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებები.
ტელეკომპანია რუსთავი 2-მა გაავრცელა კადრები, რომლის მიხედვითაც 16 დეკემბერს ველისციხესთან ერთ-ერთი კაცი, სავარაუდოდ, ოპოზიციის აქტივისტების მანქანაში სპრეის ასხამს. როგორც შსს-ში On.ge-ს უთხრეს, კადრების შესწავლა უკვე დაწყებულია, თუმცა სამინისტროს მიერ დღეს გავრცელებულ განცხადებაში არაა დაზუსტებული, სწორედ ამ ეპიზოდს ეხება თუ არა საკავებულების საქმე.
დაპირისპირება ველისციხეში
17 დეკემბერს პოლიციელზე თავდასხმისთვის, ფიზიკური შეურაცხყოფისა და ქონების დაზიანებისთვის ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის წევრი, დავით კირკიტაძე დააკავეს.
18 დეკემბრიდან გაერთიანებული ოპოზიცია "უწყვეტ" აქციებს აანონსებს. გრიგოლ ვაშაძის განცხადებით, საქართველოს ხელისუფლებამ მოპარული არჩევნების შემდეგ მოქალაქეების კონსტიტუციური უფლებები შეზღუდა.