ომბუდსმენი: ახალი წლის ღონისძიების გამო გამოხატვის თავისუფლება არ უნდა შეიზღუდოს
საქართველოს სახალხო დამცველი, ნინო ლომჯარია, რომელიც თბილისში, რუსთაველის გამზირზე მივიდა, ამბობს, რომ ახალი წლის ღონისძიების გამო შვილმკვდარ მამებს აქციის ჩატარებაში ხელი არ უნდა შეეშალოთ. როგორც ომბუდსმენმა განაცხადა, ის მის მისვლამდე კარვების გაშლის ხელშეშლის შესახებ თვითმხილველებს გამოკითხვას.
რამდენიმე დღის წინ შვილმოკლულმა მამამ, ზაზა სარალიძემ თბილისის მერიისგან წერილი მიიღო, სადაც აღნიშნული იყო, რომ თბილისში, პარლამენტის შენობის მიმდებარე ტერიტორია უნდა დაეტოვებინა. მიზეზი ახალი წლისთვის ნაძვის ხის დადგმა იყო.
თბილისის მერიისგან ზაზა სარალიძისთვის მსგავსი შინაარსის კომუნიკაციის გამო არასამთავრობო ორგანიზაციებმა 10 ნოემბრისთვის აქცია "კარვებით ვიცავთ თავისუფლებას!" დააანონსეს. დღევანდელ, 10 ნოემბრის აქციაზე პოლიციის თანამშრომლებმა კარვის გაშლის საშუალება არ მისცეს ზაზა სარალიძეს, თუმცა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა პროტესტის ეს ფორმა მაინც გამოიყენეს.