ამერიკის კინოაკადემია ანიეს ვარდას საპატიო ოსკარს გადასცემს
ამერიკის კინოაკადემია ყოველწლიურად საპატიო ოსკარს აძლევს იმ ხელოვანებს, რომელთაც კინოინდუსტრიაში განსაკუთრებული წვლილი შეიტანეს.
საპატიო ჯილდოებს სპეციალურად შერჩეული დამოუკიდებელი საბჭო გასცემს და მასში აკადემიის 8 ათასზე მეტი წევრიდან არც ერთი არ შედის.
ცერემონიალზე წარმოდგენილია სამი საპატიო ოსკარი - აკადემიის საპატიო ჯილდო, ჯიმ ჰერშლოტის ჰუმანიტარული ჯილდო და ირვინგ თალბერგის მემორიალური ჯილდო.
ოსკარის საიუბილეო, რიგით 90-ე ცერემონიალის ჩატარებამდე ოთხი თვით ადრე, 11 ნოემბერს სპეციალური მიღება გაიმართება, სადაც კინოში შეტანილი წვლილისთვის კინემატოგრაფის ერთ-ერთ გამორჩეულ რეჟისორ, ანიეს ვარდას დააჯილდოებენ.
მასთან ერთად საპატიო ოსკარს მიიღებენ სცენარისტი და რეჟისორი ჩარლზ ბარნეტი, ოპერატორი ოუენ როისმანი და მსახიობი დონალდ საზერლენდი.
რაც შეეხება დაჯილდოებას, ის მომდევნო წლის 4 მარტს ლოს-ანჯელესში, დოლბის თეატრში ჩატარდება, სადაც საპატიო ოსკარის გადაცემის დროს გადაღებულ კადრებს გაუშვებენ და კიდევ ერთხელ მაიგებენ პატივს ამ ჯილდოს მფლობელებს.