დღეს პარლამენტი პლენარულ სხდომაზე რუსულ კანონს მეორე მოსმენით უყრის კენჭს
ფოტო: მაიკო გაგუა / On.ge
რა ხდება: დღეს, 30 აპრილს საპარლამენტო უმრავლესობა შეეცდება, მეორე მოსმენით დაუჭიროს მხარი რუსულ კანონს პლენარულ სხდომაზე.
- ამის შესახებ პარლამენტის ბიუროს დღევანდელ სხდომაზე გახდა ცნობილი, რომელიც პარლამენტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ, გია ვოლსკიმ ჩაატარა.
გუშინ, 29 აპრილს: რუსული კანონი იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის სხდომაზე მეორე მოსმენით მიიღეს.
- კომიტეტის სხდომამ კამათის ფონზე ჩაიარა.
- სხდომის ხელმძღვანელმა, ანრი ოხანაშვილმა დარბაზი 14 ოპოზიციონერ დეპუტატს დაატოვებინა.
- სხდომიდან გააძევა არასამთავრობო ორგანიზაციების 3 წარმომადგენელი.
- გამომსვლელების უმეტესობას სიტყვა გააწყვეტინა და მიკროფონი გაუთიშა.
რა მოხდება ამის შემდეგ, პროცედურულად: კანონი, მეორე მოსმენით დასამტკიცებლად, პლენარულ სხდომაზე დღეს, 30 აპრილს გავა.
- პარლამენტმა რუსული კანონის მესამე მოსმენის სავარაუდო თარიღად 17 მაისი განსაზღვრა.
- მას შემდეგ, რაც ამ კანონპროექტს პარლამენტი მესამე მოსმენითაც დაუჭერს მხარს, ხელმოსაწერად პრეზიდენტს გადაეგზავნება.
- სალომე ზურაბიშვილმა თქვა, რომ კანონს ხელს არ მოაწერს და ვეტოს დაადებს. თუმცა, ეს იქნება სიმბოლური აქტი, რადგან ქართულ ოცნებას საპარლამენტო უმრავლესობის სახით აქვს რესურსი, დაძლიოს ვეტო.
ფართო სურათში: ხელისუფლების დაჟინებულ სურვილს, მიიღოს რუსული კანონი, ხალხი მრავალათასიანი საპროტესტო აქციებით ეწინააღმდეგება თბილისსა და საქართველოს სხვა ქალაქებში. პერიოდულად, ხელისუფლება იყენებს ძალას მშვიდობიანი დემონსტრანტების წინააღმდეგ.
- 2024 წლის 3 აპრილს მმართველმა პარტიამ დაარღვია ერთი წლის წინ დადებული პირობა, რომ აღარ მიუბრუნდებოდა რუსული კანონის მიღების საკითხს.
- გასული, 2023 წლის მარტში, ანალოგიური კანონპროექტის ინიციირებას ხალხი პარლამენტის წინ აპროტესტებდა, სამართალდამცავებმა კი ისინი რამდენჯერმე დაშალეს წყლის ჭავლის, წიწაკის სპრეისა და ცრემლსადენი გაზის გამოყენებით.
შემდეგ, მძლავრი საზოგადოებრივი წინააღმდეგობის ფაქტორის გამო, მმართველმა პარტიამ კანონპროექტი ჩააგდო და თქვა, რომ საკითხს აღარ მიუბრუნდებოდა: "მე, პირველ რიგში, გარანტიას გაძლევთ, რომ რუსული კანონი საქართველოს პარლამენტში არასდროს დაინიციირდება, ყოველ შემთხვევაში, ჩვენი ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში. ნაცმოძრაობაზე თავს ვერ დავდებ, მაშინ იყო რუსული კანონები", — განაცხადა ირაკლი კობახიძემ 2023 წლის 9 მარტს, როდესაც ის მმართველი პარტიის თავმჯდომარე იყო.