დღეს, უკრაინის დამოუკიდებლობისთვის გადამწყვეტი ომის ერთი წლის შემდეგ, აქ, წმინდა სოფიას მოედანზე, ამ დიდებულ ადგილას, სადაც ნახეს იაროსლავი, ბოჰდანი და მიხაილო და მრავალი სხვა, ვინც უკრაინისთვის იბრძოდა, მინდა ვუთხრა ყველას, ვინც უკრაინისთვის იბრძვის და ვინც უკრაინისთვის ცხოვრობს, მინდა ვთქვა — ვამაყობ შენით! ჩვენ ყველანი ვამაყობთ თქვენით! ვინც შეგნებულად აირჩია სამხედრო გზა და ვინც აირჩია ეს გზა 2014 წელს და 24 თებერვალს. ვისაც ვერ წარმოუდგენია თავისი ცხოვრება სხვა უკრაინელებისა და მთელი ჩვენი ქვეყნის დახმარების გარეშე. ვინც მტკიცედ იცავს უკრაინის პოზიციებს და აახლოებს ჩვენი გამარჯვების დღეს. თქვენზეა დამოკიდებული ვიქნებით თუ არა ყველა, იარსებებს თუ არა უკრაინა. დამოკიდებულია ყოველდღე! ყოველ საათში! ეს შენზეა დამოკიდებული, უკრაინელი მეომარი! ჩვენი ყველაზე მნიშვნელოვანი ადამიანი. ვინ დგას და ვისი წყალობით დგას მილიონობით უკრაინელი. ვინ გაუძლებს და ვისი წყალობით გაუძლებს უკრაინა!
მადლობა ყველას, ვინც გაუძლო ამ წლის თებერვალს და ვინც უკრაინას უძლეველობას ანიჭებს! დიდება ყველას, ვინც ახლა ბრძოლაშია! დიდება უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს, ეროვნულ გვარდიას, დაზვერვას, უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურს, უკრაინის ეროვნულ პოლიციას, უკრაინელ მესაზღვრეებს და მთელ ჩვენს თავდაცვისა და უსაფრთხოების ძალებს! დიდება ყველას, ვინც გვეხმარება ბრძოლაში და სიცოცხლის გადარჩენაში! მარადიული იყოს ყველას ხსოვნა, ვისაც სიცოცხლე შეეწირა ამ ომმა! დიდება ჩვენს გმირებს! დიდება უკრაინას!