რამდენად ღარიბია საქართველოს მოსახლეობა?
ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის კვლევაში საქართველოს ეკონომიკური მდგომარეობა, უმუშევრობა და სხვა პრობლემებია შესწავლილი.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: კვლევის მიხედვით, მოსახლეობის უმეტესობისთვის საქართველო სწორი მიმართულებით ვითარდება და უმეტესობა ამბობს, რომ საქართველოში თავს დაცულად გრძნობს.
- თუმცა კითხვაზე, რა არის სამი ყველაზე მნიშვნელოვანი მიზეზი რის გამოც საქართველოში თავს დაუცველად გრძნობენ, უმრავლესობა ეკონომიკურ ფაქტორს ასახელებს.
- ფასების ზრდა, სამუშაო ადგილები და სიღარიბე კვლავ ყველაზე მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება.
დეტალები: მოქალაქეთა უმეტესობა, 48% საქართველოს ეკონომიკურ მდგომარეობას ცუდად აფასებს. კვლევის მიხედვით:
- ყოველი მეხუთე მოქალაქე უმუშევარია;
- ყოველ მეხუთე ოჯახს საჭმლის სამყოფი ფული არ აქვს;
- საქართველოს ყოველი მეხუთე მოქალაქე ემიგრაციაში წასვლაზე ფიქრობს;
- ყოველი მეორე ამბობს, რომ ბოლო 6 თვის მანძილზე ყოფილა შემთხვევა, როცა კომუნალურის გადასახდელად საკმარისი ფული არ ჰქონია.
უმრავლესობას ეჭვი ეპარება, რომ მთავრობა ეკონომიკური პრობლემების მოგვარებას შეძლებს, კერძოდ — 51%-ს.
- უმუშევართა უმრავლესობა, 49% კი ამბობს, რომ სამსახურს ან საერთოდ ვერ პოულობს ან შესაფერისი ანაზღაურებით.
- მოსახლეობის აბსოლუტური უმრავლესობა — 77% ფასების მომატებაზე წუხს.
- უმრავლესობის აზრით, მათ ოჯახს კომფორტული ცხოვრებისთვის ყოველთიურად 3000 ლარამდე შემოსავალი ეყოფოდა.
საზოგადოების აზრი გაყოფილია იმის შესახებ, თუ ვისი ბრალია ფასების ზრდა.
- კითხვაზე, ეს უფრო მეტად მთავრობის პოლიტიკის შედეგია, თუ უფრო მეტად ისეთი ფაქტორების, რომელიც მათ კონტროლს მიღმაა — 38% მთავრობას პასუხობს.
- 31% კი გარეშე ფაქტორებს.
განათლება: განათლების დაბალი ხარისხი, სწავლის მაღალი საფასური და მასწავლებლების/ ლექტორების დაბალი კვალიფიკაცია განათლების სფეროს მთავად გამოწვევებად დასახელდა.
- განათლების ხარისხთან დაკავშირებით ყველაზე მეტად თბილისელები, ქალები, უმაღლესი განათლების მქონე ადამიანები, დასაქმებულები და ოპოზიციის მხარდამჭერები წუხან.