NDI-ის თანახმად, წინა კვლევასთან შედარებით, უფრო მეტი მიიჩნევს, რომ მათ ინტერესებს არცერთი პარტია არ გამოხატავს
ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) ანგარიშში 2022 წლის აგვისტოში ჩატარებული კვლევისა და დეკემბრის მონაცემებია შედარებული.
კითხვაზე, თქვენი აზრით, არსებობს თუ არა საქართველოში ერთი პარტია მაინც, რომელიც თქვენს ინტერესებს გამოხატავს, პასუხები ასე გადანაწილდა:
- დიახ — 31%;
- არა — 61%;
- არ ვიცი — 6%;
- უარი პასუხზე — 3%.
- ამ მონაცემებით მიხედვით, გასულ კვლევასთან შედარებით, დადებითი პასუხი კითხვაზე 8%-ით ნაკლებმა, უარყოფითი კი 5%-ზე მეტმა გასცა.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: კვლევა აჩვენებს, ეკონომიკური გამოწვევების ფონზე, მოსახლეობას ყველაზე მეტად ფასების ზრდა/ინფლაცია, უმუშევრობა, სიღარიბე და დაბალი ხელფასები აწუხებს — სხვა გამოწვევები ახლოსაც ვერ მოდის ამ ჩამონათვალთან.
- ყოველი მეორე მოქალაქე მიიჩნევს, რომ საქართველოს ეკონომიკა ცუდ მდგომარეობაშია, თუმცა უმრავლესობას, 51%-ს ეჭვი ეპარება, რომ საქართველოს მთავრობას ეკონომიკური პრობლემების მოგვარება შეუძლია.
- გარდა ამისა, მთავრობის საქმიანობის დადებითი შეფასების 10-პროცენტიანი ზრდის მიუხედავად, მმართველი და ოპოზიციური პარტიების მიმართ მოსახლეობის უკმაყოფილება კიდევ უფრო გაიზარდა.