რუსეთის საგარეო საქართველოსთან თანამშრომლობით კმაყოფილია და სავიზო რეჟიმის გაუქმებას არ გამორიცხავს
ამის შესახებ ოკუპანტი ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, მიხაილ გალუზინმა რუსულ სამთავრობო, პროპაგანდისტულ მედიასთან ისაუბრა.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: რუსეთთან უვიზო რეჟიმი 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ გაუქმდა, პირდაპირი ფრენები კი 2019 წლის 20 ივნისის შემდეგ აიკრძალა.
- 2012 წელს საქართველომ რუსეთთან სავიზო რეჟიმი ცალმხრივად გაუუქმა, რაც იმას ნიშნავს, რომ რუსეთის მოქალაქეებს საქართველოში შემოსასვლელად ვიზა არ სჭირდებათ.
- უკრაინის წინააღმდეგ ომის დაწყების შემდეგ საქართველოში რუსეთის მოქალაქეების რიცხვი გაიზარდა. ნაწილმა აქ უძრავი ქონებაც შეიძინა და ბიზნესებიც დაირეგისტრირა.
- მაშინ, როცა მთელი მსოფლიოს ცივილიზებული ნაწილი რუსეთს სანქციებს უწესებს და იზოლაციაში აქცევს, ჩვენთან თანამშრომლობის განვითარებაზე საუბრობენ.
დეტალები: გალუზინი დარწმუნებულია, რომ რუსეთ-საქართველოს შორის სტაბილური კავშირების არსებობა ქართველების ინტერესებშიცაა.
- ამის მიზეზად კი რუსული პროპაგანდის ტრადიციული არგუმენტები მოჰყავს: "მეგობრობის უძველესი ტრადიციები, კეთილმეზობლობა, საერთო ისტორია, კულტურა და სულიერი ფასეულობები გვაერთიანებს".
- ოკუპანტი ქვეყნის საგარეო უწყების წარმომადგენელი საქართველოსთან ურთიერთობით კმაყოფილია და ამბობს, რომ ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობა ვითარდება.
- "მიმდინარე წლის 11 თვეში სავაჭრო ბრუნვა 2021 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით ერთნახევარჯერ გაიზარდა და 2, 2 მილიარდ დოლარს გადააჭარბა. ვაჭრობის პარალელურად, მაჩვენებლები იზრდება ტურიზმისა და ფულადი გზავნილების მიმართულებით", — თქვა მან.
- თუ ასე გაგრძელდება, მინისტრის მოადგილე საქართველოსთან უვიზო რეჟიმის გაუქმებასაც არ გამორიცხავს.
- "რაც შეეხება საქართველოს მოქალაქეების რუსეთში მოგზაურობისთვის სავიზო რეჟიმის გაუქმების პერსპექტივებს, არ გამოვრიცხავთ პოზიტიური გადაწყვეტილებების მიღებას, როგორც კი ამის აუცილებელი წინაპირობა ჩამოყალიბდება".
არქივიდან: ქართულ ოცნებაში ამბობენ, რომ რუსეთთან პირდაპირი ფრენების აღდგენაში პრობლემას ვერ ხედავენ.
- 17 ოქტომბერს, ფინანსთა მინისტრმა, ლაშა ხუციშვილმა განაცხადა, რომ რუსეთთან სავიზო რეჟიმის საჭიროებას ამ ეტაპზე ვერ ხედავს.
- მინისტრი ამ განცხადებით, პრეზიდენტ ზურაბიშვილს გამოეხმაურა, რომელმაც თქვა, რომ რუსეთთან სავიზო რეჟიმი საკმაოდ ლიბერალურია და არ არის გამორიცხული, მისი გადახედვა მოგვიწიოს.
ეკონომიკის მინისტრი, ლევან დავითაშვილი კი ამბობს, რომ საქართველოს მთავრობას რუსეთთან პირდაპირი ფრენების აღდგენასთან დაკავშირებით, ოფიციალური მომართვა ამ ეტაპზე არ აქვს, თუმცა უცნობია, რა პოზიცია ექნება ასეთ შემთხვევაში სახელმწიფოს.
ფართო კონტექსტში: რუსეთთან სავიზო რეჟიმის გაუქმების, ფრენების აღდგენისა და ურთიერთობის ნორმალიზების მომხრეები ხშირად აპელირებენ, რომ საქართველო რუსეთის ეკონომიკაზეა დამოკიდებული და სხვაგვარად ვერ გადავრჩებით, თუმცა ასე არ არის.
- ამავდროულად, ევროკავშირი რუსეთის მოქალაქეებს ვიზების მიღებას ურთულებს.
- CNN-ის ცნობით, ევროკავშირის მინისტრებმა მიაღწიეს კონსენსუსს, რომ სრულად შეაჩერონ რუსეთთან სავიზო რეჟიმის გამარტივების შესახებ შეთანხმება.
- ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენლის, ჯოზეფ ბორელის განცხადებით კი, ეს გადაწყვეტილება ევროკავშირის წევრი ქვეყნების მიერ გაცემული ახალი ვიზების რაოდენობას საგრძნობლად შეამცირებს.
- საქართველოს მოქალაქეები რუსეთთან სავიზო რეჟიმის დაწესებას, საჰაერო სივრცის დაკეტვასა და რუსული მედიის აკრძალვას დიდი ხანია, ითხოვენ.