ქართულმა ოცნებამ საარჩევნო კოდექსის გადასინჯვის საკითხზე შექმნილ სამუშაო ჯგუფში ISFED არ მიიწვია
ქართული ოცნების წევრმა, გივი მიქანაძემ განაცხადა, რომ ამ პროცესში მხოლოდ იმ ორგანიზაციებს შეუძლიათ მონაწილეობის მიღება, რომლებიც "ნეიტრალიტეტს" ინარჩუნებენ.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: საია-ს თავმჯდომარის, ნიკა სიმონიშვილის განცხადებით, სამუშაო ჯგუფში იმ ორგანიზაციის არმიწვევა, რომელიც კონკრეტულად არჩევნების საკითხებზე მუშაობას, გაუგებარი და მიუღებელია.
- ის ამას ერთპარტიულ, დისკრიმინაციულ გადაწყვეტილებას უწოდებს, რომელსაც არაფერი აქვს საერთო დემოკრატიულ პროცესებთან.
დეტალები: გივი მიქანაძე ამტკიცებს, რომ სამართლიანმა არჩევნებმა "ნეიტრალიტეტი" მაშინ დაკარგა, როცა პრემიერმინისტრის გადადგომისა და ტექნიკური მთავრობის ჩამოყალიბების მოთხოვნით გამართულ აქციას შეუერთდა.
- მმართველი პარტიის წევრი იხსენებს 2020 წლის არჩევნებსაც, როდესაც ორგანიზაციას პარალელურ დათვლასთან დაკავშირებით ხარვეზი ჰქონდა, ქართული ოცნება კი ამტკიცებდა, რომ ISFED-მა შედეგები "გააყალბა".
- "ჩვენ გვაქვს საუბარი ორგანიზაციაზე, რომელმაც გააყალბა, პირდაპირ ამ სიტყვის მნიშვნელობით, პარალელური დათვლის შედეგები, დამალა 7 კვირის განმავლობაში და ამით სახელმწიფოსა და ქვეყნის იმიჯი შელახა", — აცხადებს მიქანაძე.