მკაცრად ვგმობთ, ეს სამარცხვინო ხოცვა-ჟლეტა უნდა დასრულდეს — ზალკალიანი სამშობიაროს დაბომბვაზე
ფოტო: საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო
საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის, დავით ზალკალიანის განცხადებით, მარიუპოლის სამშობიაროსა და ბავშვთა საავადმყოფოს ბარბაროსულ დაბომბავს მკაცრად გმობს. მისი თქმით, უდანაშაულო ადამიანების ხოცვა უნდა დასრულდეს. ამის შესახებ ის საკუთარ Twitter-ზე წერს.
"ჩვენ ვდგავართ უკრაინის გვერდით და მკაცრად ვგმობთ ამ ლაჩრულ თავდასხმას დაუცველ, უდანაშაულო მოქალაქეებზე. ეს სამარცხვინო ხოცვა-ჟლეტა დაუყოვნებლივ უნდა დასრულდეს. შეწყდეს რუსული აგრესია", — წერს ზალკალიანი.
გუშინ, 9 მარტს რუსმა ოკუპანტებმა მარიუპოლის სამშობიარო დაბომბეს. დაჭრილი და დაღუპულია რამდენიმე ქალი.
მმართველმა პარტიამ უკრაინასთან დაკავშირებული განცხადებების გამო, არაერთხელ მიიღო კრიტიკა როგორც საქართველოში, ასევე უკრაინელი პარტნიორებისგანაც.
პრემიერმინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა არაერთხელ განაცხადა, რომ საქართველო რუსეთის მიმართ დაწესებულ სანქციებს არ შეუერთდება. მისი თქმით, რუსეთის სანქცირების შემთხვევაში, ფული, რომელიც საქართველოში შემოდის, "ხალხს მოაკლდება".
25 თებერვალს პრემიერმინისტრმა თქვა, რომ არავითარ საჭიროებას არ ხედავს უკრაინის საკითხზე პარლამენტში რიგგარეშე სხდომის მოწვევის და მას თავისი საქმე აქვს, პარლამენტსაც თავისი საქმე აქვს, ომი კი უკრაინაში მიმდინარეობს.
მოსახლეობამ ღარიბაშვილის განცხადება გააპროტესტა და ათასობით ადამიანი პარლამენტთან შეიკრიბა. ამის შემდეგ ზელენსკიმ Twitter-სა და საკუთარ ვიდეომიმართვაში ქართველ ხალხს მადლობა გადაუხადა და თქვა, რომ "არის დრო, როცა მოქალაქეები არ არიან მთავრობა, მაგრამ არიან მთავრობაზე უკეთესები".
28 თებერვალს უკრაინის პრემიერმინისტრმა დენის შმიგალმა ტვიტი 4 ენაზე გამოაქვეყნა და ქართველ ხალხს მიმართა — "თავისუფლებისმოყვარე ქართველო ხალხო, დაეხმარეთ თქვენს პრემიერს სწორი გადაწყვეტილების მიღებაში". პირველ მარტს კი ზელენსკიმ საქართველოდან უკრაინის ელჩი გაიწვია.
გუშინ, 9 მარტს რუსულმა სამხედრო ძალებმა მარიუპოლში სამშობიარო და ბავშვთა საავადმყოფო დაბომბეს.