- ნორვეგია — The Worst Person in the World
- პანამა — Plaza Catedral
- ესპანეთი — The Good Boss
ამ სიიდან საბოლოოდ ხუთი ფინალისტი შეირჩევა, რომელთა შესახებ 8 თებერვალს გახდება ცნობილი, როცა ყველა ნომინაციის კანდიდატი დასახელდება.
გამარჯვებულების გამოსავლენად კი ოსკარების რიგით 94-ე დაჯილდოება 2022 წლის 27 მარტს გაიმართება.
რაც შეეხება ქართულ ფილმს მეოთხე ბრაიტონი, ის წელს სპეციალური კომისიის გადაწყვეტილებით ჯამში სულ სამ კანდიდატ ფილმს შორის შეირჩა და ოსკარებზე საქართველოს სახელით გაიგზავნა.
აღსანიშნავია, რომ ლევან კოღუაშვილის ამ ახალმა მხატვრულმა ნამუშევარმა აქამდე არაერთ საერთაშორისო კინოფესტივალზე მიაღწია წარმატებას: ნიუ-იორკში შემდგარი მსოფლიო პრემიერის შემდეგ ფილმმა მეოთხე ბრაიტონი ტრაიბეკას კინოფესტივალზე სამ ნომინაციაში გაიმარჯვა: საუკეთესო ფილმის, საუკეთესო სცენარისა და ამავდროულად საუკეთესო მსახიობი კაცის ნომინაციაშიც ლევან თედიაშვილმა გაიმარჯვა. ასევე ეს ქართული კინოსურათი საუკეთესო ფილმად დასახელდა საუდის არაბეთის კინოფესტივალსა და აზიური ფილმების მსოფლიო ფესტივალზეც.
მეოთხე ბრაიტონი ამჟამად საქართველოს კინოთეატრებში გადის და შესაძლებლობა გაქვთ, თავად ნახოთ დიდ ეკრანზე და შეაფასოთ, რამდენად სამართლიანი იყო ამერიკის კინოაკადემიის გადაწყვეტილება.