სახალხო დამცველზე დამუქრების მცდელობები უბრალოდ მიუღებელია — იან კელი
აშშ-ს ყოფილი ელჩი საქართველოში, იან კელი აცხადებს, რომ სახალხო დამცველზე მუქარის მცდელობები მიუღებელია. ამის შესახებ მან საკუთარ Twitter-ზე დაწერა.
"მცდელობები, რომ ძირი გამოუთხარონ და დაემუქრონ სახალხო დამცველის ოფისს, უბრალოდ მიუღებელია. სახალხო დამცველი და მისი გუნდი ზუსტად იმას აკეთებს, რის უფლებებსაც მათ საქართველოს კონსტიტუცია აძლევთ", — წერს ის.
სახალხო დამცველის შექმნილი ექიმების ჯგუფის დასკვნის შემდეგ, სადაც ეწერა, რომ ექსპრეზიდენტის მდგომარეობა კრიტიკულია და მკურნალობის გაგრძელება რეკომენდებულია დიდი გამოცდილების მქონე პოლიპროფილურ ჰოსპიტალში, ქართული ოცნების წევრებმა, ომბუდსმენისა და ამ ჯგუფის კრიტიკა დაიწყეს.
მეტიც, მმართველი გუნდის თავმჯდომარემ მუქარისშემცველი განცხადება გაავრცელა და თქვა, რომ თუ ეს "ფეიკ" დასკვნა მიხეილ სააკაშვილის სამოქალაქო კლინიკაში გადაყვანის საფუძველი გახდება და ამას მოყვება ის სცენარი, "რომლისაც ეშინიათ", შესაძლოა, როგორც სახალხო დამცველის, ასევე, კონკრეტული ექიმების პასუხისმგებლობის საკითხი დადგეს. პასუხად ომბუდსმენმა განაცხადა, რომ კობახიძის რიტორიკა სცილდება სამართლებრივ ჩარჩოს და არის დაშინების მცდელობა.