ბრეგაძე: გლდანის დაწესებულებას სრული რესურსი გააჩნია, რომ შიმშილობის შემდგომი რეაბილიტაცია უზრუნველყოს
ფოტო: იუსტიციის სამინისტრო
იუსტიციის მინისტრის, რატი ბრეგაძის განცხადებით, გლდანის მე-18 სამკურნალო დაწესებულებას სრული რესურსი გააჩნია იმისთვის, რომ უზრუნველყოს როგორც მიხეილ სააკაშვილის არსებული მდგომარების კონტროლი, ასევე, შიმშილობის შემდგომი პერიოდის რეაბილიტაცია.
"სრული პასუხისმგებლობით ვაცხადებ, რომ სააკაშვილის დაკავებისა და პენიტენციურ სისტემაში მოხვედრის დღიდან არ ყოფილა არცერთი შემთხვევა, როცა მას რაიმე ტიპის სამედიცინო მომსახურება ესაჭიროებოდა და პენიტენციურმა სამსახურმა ამ მომსახურების მიწოდება ვერ უზრუნველყო. მისი ყველა სამედიცინო საჭიროება არის დაკმაყოფილებული.
ამასთანავე, მსურს, კიდევ ერთხელ ხაზგასმით განვაცხადო, რომ სააკაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობის შეფასებისა და მისი მოსალოდნელი გაუარესების თავიდან არიდების მიზნით, სახელმწიფომ მსჯავრდებული რუსთავის მე-12-დან დაწესებულებიდან გლდანის მე-18-ში სამკურნალო დაწესებულებაში გადაიყვანა, შესაბამისად, მისი დაცულობის ხარისხი სამედიცინო თვალსაზრისითაც ბევრად მაღალია.
შეგახსენებთ, აღნიშნულ სამკურნალო დაწესებულებას სრული ინფრასტრუქტურული თუ საკადრო რესურსი გააჩნია იმისთვის, რომ უზრუნველყოს როგორც მოშიმშილე პატიმრის ჯანმრთელობის მდგომარეობის ეფექტიანი კონტროლი, ისე შიმშილობის შემდგომი პერიოდის რეაბილიტაცია", — განაცხადა ბრეგაძემ.
აღსანიშნავია, რომ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს 10 ნოემბრის გადაწყვეტილებით, საქართველოს მთავრობამ უნდა უზრუნველყოს ციხეში სააკაშვილის უსაფრთხოება და შიმშილობის შემდეგ გამოჯანმრთელების დროს მას შესაბამისი სამედიცინო დახმარება გაუწიოს. ამასთან, მთავრობას დაევალა, რომ სასამართლოს უნდა აცნობონ სააკაშვილის ჯანმრთელობის ამჟამინდელი მდგომარეობის, ისევე როგორც ციხის საავადმყოფოში გაწეული მკურნალობის შესახებ.