ამბობდნენ, მომაკვდავიაო და ხალხს არ აქვს უფლება, მიეწოდოს სწორი ინფორმაცია? — სარჯველაძე კადრების გავრცელებაზე
ფოტო: კადრი ვიდეოდან/საქართველოს პარლამენტი
ადამიანის უფლებათა კომიტეტის თავმჯდომარე მიხეილ სარჯველაძე პენიტენციური სამსახურის მიერ ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის კადრების გამოქვეყნებას ინფორმაციაზე თანაბარი წვდომის უფლებით ხსნის. მისი თქმით, ოპოზიციის განცხადებები, რომ სააკაშვილი მომაკვდავია, სიცრუეა და ეს საზოგადოებამ უნდა იცოდეს.
"ეს ფაქტები იცოდა მანამდე, კადრების გასაჯაროებამდე, საზოგადოებამ? ეს კადრებიც იმიტომ კი არ გასაჯაროვდა, რომ იქ ვინმეს ეთქვა, რომ აი, ვინმეს ვინმეზე დაეცინა და ა.შ. — არა. აქ საუბარი იყო, იცით, რაზე? რომ როდესაც დემონსტრაციულად, აი, ადამიანები გამოდიოდნენ და ამბობდნენ, რომ მომაკვდავია სააკაშვილი და აი, წუთები წყვეტსო, გახსოვთ, ხო, რომ ამბობდნენ? და ამ დროს საზოგადოებას არ აქვს უფლება, რომ მიეწოდოს სწორი ინფორმაცია? აი, როგორ ფიქრობთ? მე არ მგონია, რომ ეს სწორი მოდელია, ამ შემთხვევაში, ინფორმაციასთან წვდომის", — განაცხადა სარჯველაძემ პალიტრანიუსის ეთერში.
მისი თქმით, პენიტენციური სამსახური საზოგადოებას სწორ ინფორმაციას აწვდის და ოპოზიცია ხელისუფლებას ამისთვის აკრიტიკებს.
"ოპოზიცია იძახის, რომ სააკაშვილის მდგომარეობა არის უმძიმესი, კრიტიკული, მომაკვდავია და მაინც, აი, ეს მტარვალი ხელისუფლება არ იღებს გადაწყვეტილებას მისი გადაყვანის შესახებ, ასე ვთქვათ, სამკურნალო დაწესებულებაში და ამ დროს იქ ეგეთი მდგომარეობა არ არის.
გამოდიან, აჩვენებენ, ვითარება რეალურად განსხვავებულია და — "როგორ გაბედეს და სიმართლე უთხრეს საზოგადოებას?" — ამას ამ ფორმულირებით კი არ იძახიან, მაგრამ გვაკრიტიკებენ, რატომ გამოიტანე ეს ინფორმაცია. სხვადასხვა მეთოდით, სხვადასხვა პრინციპით, სხვადასხვა ლოგიკით, მაგრამ გვაკრიტიკებენ", — აცხადებს მიხეილ სარჯველაძე.
როგორც სარჯველაძემ აღნიშნა, გავრცელებული კადრები "შეულამაზებელი სინამდვილე" იყო და არავისთვის ყოფილა სასიამოვნო მათი ყურება, მათ შორის, არც მისთვის.
მიხეილ სარჯველაძის განცხადებით, როდესაც პატიმარი დაწესებულებაში შესვლაზე უარს აცხადებს და ციხის ადმინისტრაციას საპატიმრო პირობებს კარნახობს, პროპორციული ძალის გამოყენება პირის დაწესებულებაში განთავსებისთვის დასაშვებია.
გუშინ, 11 ნოემბერს პენიტენციურმა სამსახურმა გაავრცელა კადრები, რომლებშიც ჩანს, რომ მიხეილ სააკაშვილი გლდანის ციხის სამკურნალო დაწესებულებაში ძალის გამოყენებით გადაჰყავთ. კადრების მიხედვით, სააკაშვილი სასწრაფო დახმარების მანქანიდან იძულებით გამოიყვანეს, ძალით შეიყვანეს შენობის დერეფნებსა და ლიფტშიც, კერძოდ, ფეხებსა და ხელებში ჩაავლეს ხელი, რა დროსაც ტანსაცმელი თითქმის გახდილი აქვს. ექსპრეზიდენტი ციხის საავადმყოფოს პალატაში უკვე წელზევით შიშველი შეიყვანეს და პირდაპირ იატაკზე დასვეს.