გლდანის ციხეში გადაყვანაზე სააკაშვილის ინფორმირების ან თანხმობის დოკუმენტი ვერ მოვიძიეთ — ომბუდსმენი
ფოტო: მიხეილ სააკაშვილი / FB
საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადებით, მისი წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ რუსთავის #12 დაწესებულებაში და იქ ვერ მოიძიეს რაიმე დოკუმენტი, რომელიც დაადასტურებდა, რომ სააკაშვილმა იცოდა #18 დაწესებულებაში გადაყვანის შესახებ და ამას დათანხმდა.
"შეხვედრისას მიხეილ სააკაშვილმა სახალხო დამცველს განუცხადა, რომ მას არ ჰქონდა ინფორმაცია N18 დაწესებულებაში გადაყვანის შესახებ, ვინაიდან N12 დაწესებულებაში შეატყობინეს, რომ კონსილიუმის გადაწყვეტილებით მულტიფუნქციურ, სამოქალაქო კლინიკაში გადაყავდათ, რასაც იგი დათანხმდა", — აცხადებს სახალხო დამცველი.
ამასთან, ომბუდსმენი ამბობს, რომ მასთან საუბრისას მიხეილ სააკაშვილმა განმარტა, რომ იგი, მისი უარის მიუხედავად, ძალის გამოყენებით შეასახლეს N18 დაწესებულებაში.
"ამ ფაქტთან დაკავშირებით სახალხო დამცველის აპარატმა დაუყოვნებლივ აცნობა სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს, გამოძიების დაწყების მიზნით", — აცხადებს ომბუდსმენი.
დღესვე, სახალხო დამცველმა იუსტიციის სამინისტროსა და პენიტენციურ სამსახურს მოუწოდა, დაუყოვნებლივ გადაიყვანონ მიხეილ სააკაშვილი სხვა სამედიცინო დაწესებულებაში. მისი თქმით, ექსპრეზიდენტის გლდანში მოთავსება ცალსახად არღვევს სახელმწიფოს მიერ ადამიანის ღირსების პატივისცემის ვალდებულებას.
ომბუდსმენი ყურადღებას ამახვილებს იმაზე, რომ სასჯელაღსრულების #8 დაწესებულებიდან მიხეილ სააკაშვილს ესმის მუქარა და შეურაცხყოფა, რაც "ცალსახად ფსიქოლოგიურ ზეწოლას წარმოადგენს".
ამასთან, სახალხო დამცველის განცხადებით, 2021 წლის 18 იავნარს შემდეგ, მე-18 პენიტენციური დაწესებულებაში მე-12 პენიტენციური დაწესებულებიდან არცერთი პატიმარი ექსპრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის გარდა, არ გადაუყვანიათ.
ექსპრეზიდენტის მონახულება თავდაპირველად მხოლოდ სახალხო დამცველის წარმომადგენელმა შეძლო, მოგვიანებით კი თავად ომბუდსმენმა. აპარატის წარმომადგენელმა განაცხადა, რომ ის რუსთავის ციხიდან სასწრაფო დახმარების მანქანით გადაიყვანეს და ციხეში ძალის გამოყენებით შეიყვანეს. მანვე აღნიშნა, რომ სააკაშვილს პალატაში ესმის სხვა პატიმრების გინებისა და მუქარის ხმა. ადვოკატებმა ეს ფსიქოლოგიურ ზეწოლად და წამებასთან გათანაბრებულ ქმედებად შეაფასეს.
მოგვიანებით წერილი გაავრცელა მიხეილ სააკაშვილმა, სადაც თქვა, რომ მასზე ფიზიკურად იძალადეს, კერძოდ, მანქანიდან იძულებით გადაიყვანეს და რამდენჯერმე ჩაარტყეს კისერში. ექსპრეზიდენტი წერს, რომ ამ დროს გაუწია წინააღმდეგობა. მისივე განცხადებით, #18 დაწესებულებაში გადასვლისას ციხის ერთ-ერთმა თანამშრომელმა უთხრა: "აჰა, ჩიტო, ხომ ჩაგიგდეთ ხელში".