ტესტი: გამოიცანი ჰომოფობი განცხადებით
"საქართველოს კონსტიტუციით გამოხატვის თავისუფლება უზრუნველყოფილია, მაგრამ...", "უმცირესობების უფლებები დაცულია, თუმცა...", "ჩვენ ის ხელისუფლება ვართ, ვინც ანტიდისკრიმინაციული კანონი მიიღო, მაგრამ..." — ბოლო რამდენიმე დღეა უამრავი "მაგრამ" და "თუმცა" მოვისმინეთ. პოლიტიკოსების დიდი ნაწილი ღიად ჰომოფობიურ განცხადებებს ერიდება და "მაგრამით" ცდილობს ელექტორატის ხმები არ დაკარგოს. უმრავლესობის არგაღიზიანების პოლიტიკის ფარგლებში მათი რიტორიკა ერთმანეთს ჰგავს — გვიხსნიან, რას ითვალისწინებს კანონი და ამატებენ, რომ უკეთესი იქნება, თუ ლგბტ თემი კანონით მინიჭებული უფლებით არ ისარგებლებს და სხვებს გაითვალისწინებს.
იმავე აზრზე არიან ლევან ვასაძე, გურამ ფალავანდიშვილი, სანდრო ბრეგაძე და სხვა გამოჩენილი ჰომოფობები მიმდევრებიანად. რა განსხვავებაა ამ რიტორიკებს შორის? ერთნი ამბობენ, რომ სჯობს უმცირესობამ უმრავლესობას "პროვოკაცია არ მოუწყოს", მეორენი კი იმუქრებიან, რომ თუ ასე არ მოიქცევიან, მათზე იძალადებენ. განსხვავება მხოლოდ ერთია — ჰომოფობები ძალადობას აანონსებენ, პოლიტიკოსების ნაწილი კი ახალისებს.
დღეს გვინდა ის განცხადებები შეგახსენოთ, რომლებიც ბოლო პერიოდში თბილისი პრაიდზე მოვისმინეთ. შეავსე ქვიზი და გამოიცანი, რომელ შეფარულ თუ ღია ჰომოფობს ეკუთვნის ეს ფრაზა.
ტესტის დაწყება1 / 16 ვის ეკუთვნის ეს ფრაზა?
2 / 16 აირჩიე სამეული, რომელიც აცხადებს, რომ პრაიდის ჩატარება "მიზანშეწონილი არ არის":
Freepik
3 / 16 ამ ფრაზის ავტორი გახსოვს?
4 / 16 ვინ თქვა, რომ ლგბტ თემმა უნდა "გაითვალისწინოს, რატომ არის საზოგადოების დიდი ნაწილის მხრიდან აგრესია" და ამის გამო უარი თქვას ჩატარებაზე?
5 / 16 ვინ არის ამ ჰომოფობიური განცხადების ავტორი, რომელიც პრაიდს "ზომიერებისკენ" მოუწოდებს?
6 / 16 პრაიდზე საუბრისას ვინ თქვა, რომ კანონის წინაშე ყველა თანასწორია, მაგრამ "პოპულარიზაციისა და რეკლამირების" წინააღმდეგია?
7 / 16 ვინ თქვა ეს ფრაზა მაშინ, როცა პრაიდის უსაფრთხოების გარანტიებზე საუბარი სთხოვეს?
8 / 16 რომელი პოლიტიკოსი ფიქრობს, რომ პრაიდის ჩატარების "აუცილებლობა არ იყო"?
9 / 16 რომელი ძალადობრივი ჯგუფის ლიდერს ეკუთვნის ეს ციტატა, რომელიც მუქარას შეიცავს?
10 / 16 ვინ გვირჩია, რომ პრაიდის საკითხზე ლევან ვასაძეს დავუჯეროთ?
სალომე ჩადუნელი / On.ge
11 / 16 რომელმა ჰომოფობიურმა ჯგუფმა მიმართა ამ სიტყვებით პრემიერმინისტრს?
12 / 16 28 ევროპარლამენტარმა შინაგან საქმეთა მინისტრს მოუწოდა, რომ პრაიდის უსაფრთხოება დაიცვას. გახსოვს ვინ თქვა, რომ ევროპარლამენტარებს ამის საფუძველი არ ჰქონდათ?
13 / 16 მაღალი იერარქიის რომელ სასულიერო პირს ეკუთვნის ეს განცხადება?
14 / 16 რომელ დეპუტატს ჰგონია, რომ რუსთაველის გამზირზე პრაიდის გამართვა მიუღებელია და ღირსების მარშისთვის ადგილის შერჩევისას "კონსესუსია" საჭირო?
15 / 16 რომელ პარტიას ეკუთვნის ეს ჰომოფობიური განცხადება?
16 / 16 და ბოლოს — აქტივისტების რომელმა ჯგუფმა დაგმო პრაიდი ჰომოფობიური მოტივით და თქვა, რომ ის "დიდ დარტყმას აყენებს ეროვნულ ერთობას, რომელსაც ასე უფრთხილდებოდნენ"?