ბავშვზე სექსუალური ძალადობის მცდელობაში დადანაშაულებელი მეუფე ნინოწმინდის პანსიონში შეუშვეს
მეუფე სერაფიმე, რომელსაც 2017 წელს გავრცელებული ინფორმაციით მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლის ნაწილი არასრულწლოვანთან სექსუალური ძალადობის მცდელობაში ადანაშაულებდა, 1 ივნისს ნინოწმინდის ბავშვთა პანსიონში შეუშვეს. საპატრიარქოს ტელევიზიამ ამის შესახებ ვიდეო სახელწოდებით — "როგორ აღნიშნავენ ნინოობას ნინწომინდის ბავშვთა სახლში" — გამოაქვეყნა.
სერაფიმე ჯოჯუამ ბორჯომში 2016 წლიდან აღარ მსახურობს. სკანდალის შემდეგ, სერაფიმე ჯოჯუა გერმანიისა და ავსტრიის ეპარქიაში გადაიყვანეს და მმართველად დანიშნეს, რასაც აღნიშნული ეპარქიის სამღვდელოებისა და მრევლის პროტესტი მოჰყვა. საბოლოოდ მიტროპოლიტმა გერმანიაში გამგზავრებაზე უარი თქვა.
2017 წლის 11 ოქტომბერს კი საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდის გადაწყვეტილებით, მეუფე სერაფიმეს მღვდელმოქმედების უფლება აღუდგა და მამათა მონასტერში გამწესდა. სერაფიმე ჯოჯუას საქართველოს საპატრიარქოდან ყოველთვიური ფინანსური დახმარებაც დაენიშნა.