2018 წლის 23 მაისს, სტრასბურგის სასამართლოში ომის საქმეზე ბოლო მოსმენისას ჩვენ შეგპირდით, რომ ეს იქნებოდა ბრძოლა სიმართლისა და სამართლიანობისათვის და ამ ბრძოლაში კომპრომისი არ იქნებოდა. დღეს შემიძლია განვაცხადო, რომ ეს დაპირება არის შესრულებული და საქართველომ გაიმარჯვა 12-წლიან სახელმწიფოთაშორის დავაში საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ. სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებით დადგინდა, რომ რუსეთმა 2008 წლის ომის პერიოდში განახორციელა და დაარღვია კონვენციის არაერთი მუხლი. ეს გადაწყვეტილება მიიღო სასამართლოს დიდმა პალატამ, რომელიც არ საჩივრდება, 17 მოსამართლის შემადგენლობით და დაადგინა, რომ რუსეთი ახორციელებდა ეფექტურ კონტროლს ცხინვალის რეგიონზე და აფხაზეთზე და აქედან გამომდინარე, მას შეერაცხება პასუხისმგებლობა საქართველოს მოსახლეობის უფლებების დარღვევისათვის.
იუსტიციის მინისტრი, გოჩა ლორთქიფანიძე საუბრობს სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებაზე, რომელმაც საქართველოს ძირითადი სარჩელი დააკმაყოფილა.