მდინარაძის თქმით, ჩარევის გარეშე ISFED-ის მონაცემებში ხარვეზი არ დაფიქსირდებოდა
ქართული ოცნების ერთ-ერთი ლიდერის, მამუკა მდინარაძის შინაგანი რწმენით ISFED-ის პარალელური დათვლაში აღმოჩენილი ხარვეზი ჩარევის გარეშე ვერ განხორციელდებოდა. მდინარაძე ვერ აკონკრეტებს, თუ ვინ შეიძლება ჩარეულიყო პროცესში. მისი თქმით, ეჭვი, შესაძლოა, გაჩნდეს იმ პარტიების მისამართით, რომლებიც არჩევნების გაყალბებაზე მუდმივად საუბრობენ.
"ჩემი შინაგანი რწმენით და ვერასდროს ვერავინ გადამარწმუნებს, რომ ელენე ნიჟარაძემ ან ISFED-ის რომელიმე წარმომადგენელმა თავისით ნებით გადაწყვიტა გაეყალბებინა ISFED-ის პარალელური დათვლის მონაცემები, რომ არა ჩარევა. წარმოდგენა არ მაქვს, ვინ ჩაერია, მაგრამ თუკი შეიძლება ეჭვი გაჩნდეს, შეიძლება გაჩნდეს იმ პარტიების მისამართით, რომლებიც დღეს არგუმენტების გარეშე, თუთიყუშებივით იმეორებენ ერთ ფრაზას, არჩევნები გაყალბდა", — განაცხადა მდინარაძემ.
ISFED-ის ცნობით, ხმების პარალელური დათვლის პირველადი შიდა აუდიტის შედეგებმა საარჩევნო სუბიექტების მიერ მიღებული ხმების გამოსათვლელ ფორმულაში ხარვეზი გამოავლინა. ამასთან, როგორც ორგანიზაციაში განაცხადეს, აუდიტმა PVT-ს მეთოდოლოგიის სიზუსტე და დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციის სანდოობა დაადასტურა.
კობახიძის განცხადებით, ISFED-ის პარალელური დათვლა აჩვენებდა, რომ ცესკომ მეტი შედეგი დაუწერა არა მხოლოდ ქართულ ოცნებას, არამედ პროპორციულად სხვა პოლიტიკურ პარტიებსაც. როგორც მან ბრიფინგზე თქვა, სწორედ ამის გამო ნათელი იყო, რომ PVT-ში (პარალელურ დათვლაში) შეცდომა იყო დაშვებული.
პარლამენტის თავმჯდომარის, არჩილ თალაკვაძის თქვა, ISFED-ის განცხადების შემდეგ, მთელმა ოპოზიციამ ბოდიში უნდა მოიხადოს.