შაქარაშვილის საქმის მასალებში აღმოჩენილ პირადი ცხოვრების კადრებზე ცალკე გამოძიება დაიწყო
ფოტო: საქართველოს პროკურატურა
საქართველოს გენერალური პროკურატურის განცხადებით, გიორგი შაქარაშვილის საქმის მასალებში აღმოჩენილ პირადი ცხოვრების კადრებზე ცალკე გამოძიება დაიწყო. ამ თემაზე განცხადება პროკურატურამ გაავრცელა.
უწყების ინფორმაციით, პირადი ცხოვრების ამსახველი ინფორმაციის შესაძლო უკანონო მოპოვებისა და შენახვის ფაქტზე საქმე ცალკე წარმოებად 9 ივლისს გამოიყო. საქმეზე გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 157-ე მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს.
"საქმე, იმავე დღეს, გამოსაძიებლად გადაეცა თბილისის პროკურატურის საგამოძიებო სამმართველოს. საქმეზე ჩატარდება ყველა საჭირო საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედება, რათა გაირკვეს პირადი ცხოვრების ამსახველი ინფორმაციის, როგორც მოპოვების ასევე შენახვის კანონიერების საკითხი. გამოძიება ასევე შეისწავლის შინაგან საქმეთა სამინისტროს გამომძიებლის მიერ, დაცვის მხარესთან მტკიცებულებების გაცვლისას, ზემოხსენებული პირადი ცხოვრების ამსახველი ინფორმაციის გადაცემის გარემოებებს", — წერია პროკურატურის განცხადებაში.
მედიასთან საუბრისას, გიორგი შაქარაშვილის საქმეზე ერთ-ერთი დაკავებულის ადვოკატმა, ვასილ მამულაშვილმა თქვა, რომ პროკურატურის მიერ გადაცემულ მასალაში პირადი ცხოვრების ამსახველი კადრები დევს.
როგორც მან On.ge-ს განუცხადა, პროკურატურიდან მტკიცებულებების გამოთხოვების შემდეგ, მათ დაუკავშირდნენ, რომ შენახვასთან დაკავშირებით ხელწერილი დაეწერათ. ადვოკატის თქმით, მათ ხელის მოწერაზე უარი განაცხადეს და მტკიცებულების განადგურება მოითხოვეს, რადგან მისი შეფასებით, ის არარელევანტურია.
"კონკრეტული პიროვნებების ცხოვრების საიდუმლო იყო, ინტიმური, პორნოგრაფიული. იდენტიფიცირებადი პიროვნება ჩემთვის არაა. საქმეში მონაწილე პირის ტელეფონიდან იქნა ამოღებული, ვინ იყო ის პიროვნება, ჩემთვის უცნობია.
თუმცა საქმესთან შემხებლობა არ აქვს, არის არარელევანტური მტკიცებულება. არის პირადი ცხოვრების ამსახველი კადრები, რომელიც არ უნდა ყოფილიყო საქმეში და არც დაცვის მხარისთვის არ უნდა ყოფილიყო გადმოცემული. ჩვენ პირიქით მოვითხოვთ, რომ განადგურებულ იქნას", — განაცხადა მამულაშვილმა.