თანამშრომლობა გაგრძელდება, თუ საქართველო რეფორმების გულწრფელ სურვილს გამოავლენს — აშშ-ს თავდაცვის აქტის ცვლილება
ამერიკის შეერთებული შტატების სენატის საგარეო კომიტეტის თავმჯდომარემ, ჯიმ რიშმა 2021 საბიუჯეტო წლის თავდაცვის ბიუჯეტში, ეროვნული თავდაცვის აქტში შესატანი ცვლილება მოამზადა, რომელიც საქართველოს დემოკრატიას, საარჩევნო და სასამართლო რეფორმას ეხება.
ტექსტი საუბარია იმაზე, რომ სენატი ხელახლა ადასტურებს სურვილს აშშ-სა და საქართველოს შორის თანამშრომლობის გაგრძელებასთან დაკავშირებით, "თუ საქართველოს მთავრობა კვლავ გამოავლენს ამ რეფორმების გატარების გულწრფელ სურვილს".
ტექსტში საუბარია ბრალდებულ გიორგი რურუაზეც, რომლის გათავისუფლებასაც ოპოზიცია ითხოვს.
რიშის დოკუმენტში წერია, რომ 8 მარტის შეთანხმების მიუხედავად, რურუა კვლავ დაკავებულია.
"საქართველოში არსებული ოპოზიციური პარტიების განცხადებით, ყველა პოლიტიკური პატიმრის — მათ შორის, ბატონი რურუას — გათავისუფლება წარმოადგენს წინაპირობას იმისთვის, რომ მხარი დაუჭირონ საარჩევნო კანონის შეთანხმებულ ცვლილებებს.
საარჩევნო სისტემაში შეთანხმებული ცვლილებები კვლავ არასრულია, იმის მიუხედავად, რომ საპარლამენტო არჩევნები 2020 წლის ოქტომბრის ბოლოსაა დანიშნული", — წერია რიშის მიერ მომზადებულ დოკუმენტში.
რა წერია ცვლილების დოკუმენტის დასკვნაში?
ცვლილებების დოკუმენტში საუბარია საქართველოს დამოუკიდებლობის ისტორიაზე და ამერიკის შეერთებული შტატების მხარდაჭერაზე. ამის შემდეგ კი აღნიშნულია, რომ სენატი ხელახლა ადასტურებს თანამშრომლობის სურვილს იმ შემთხვევაში, თუ საქართველოს მთავრობა კვლავ გამოავლენს ამ რეფორმების გატარების გულწრფელ სურვილს. სენატი მოუწოდებს მთავრობას, არჩეულ თანამდებობის პირებს, პოლიტიკურ ლიდერებს საქართველოში, უარი თქვან ძალაუფლების მოპოვების ცდუნებაზე. კერძოდ, დოკუმენტში ვკითხულობთ:
- სენატი მიესალმება იმ წინსვლას, რომელსაც საქართველომ საბჭოთა კავშირისგან დამოუკიდებლობის მოპოვებიდან მოყოლებული მიაღწია მმართველობის, ეკონომიკური რეფორმების და კორუფციის აღმოფხვრის კუთხით;
- ხელახლა ადასტურებს სურვილს აშშ-სა და საქართველოს შორის თანამშრომლობის გაგრძელებასთან დაკავშირებით, რათა გაუმჯობესდეს ეს წინსვლა, მათ შორის საქართველოს დამოუკიდებლობისა და ტერიტორიული მთლიანობის დაცვის კუთხით;
- სენატი მიესალმება იმ ნაბიჯებს, რაც საქართველომ გადადგა მმართველობით სფეროში, ეკონომიკურ რეფორმებსა და კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლაში, მას შემდეგ, რაც საბჭოთა კავშირი დაინგრა;
- სენატი ხელახლა ადასტურებს სურვილს აშშ-სა და საქართველოს შორის თანამშრომლობის გაგრძელებასთან დაკავშირებით, რათა გაუმჯობესდეს ეს წინსვლა, მათ შორის, საქართველოს დამოუკიდებლობისა და ტერიტორიული მთლიანობის დაცვის კუთხით, იმ შემთხვევაში, თუ საქართველოს მთავრობა კვლავ გამოავლენს ამ რეფორმების გატარების გულწრფელ სურვილს;
- სენატი მოუწოდებს მთავრობას, არჩეულ თანამდებობის პირებს, პოლიტიკურ ლიდერებს საქართველოში, უარი თქვან ძალაუფლების მოპოვების ცდუნებაზე;
- სენატი მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას, გააძლიეროს ქვეყნის დემოკრატია სასამართლოს დამოუკიდებლობის ხარისხის გაუმჯობესებით, რაც გამოიხატება სამივე ინსტანციაში მოსამართლეთა დანიშვნის გამჭვირვალე გზებით, ასევე, დასრულდეს იმ მოსამართლეების დანიშვნის პრაქტიკა, რომლებიც არასამართლიანად არიან მმართველი პარტიის გავლენის ქვეშ ან არიან მათდამი ლოიალურები;
- სენატი ამტკიცებს, რომ საარჩევნო და სასამართლო რეფორმების წარმატების იმპლემენტაცია კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, რათა საქართველოს მთავრობამ ნდობა აღიდგინოს და გააგრძელოს დემოკრატიული განვითარება და შემდგომი ინტეგრაცია დასავლეთთან;
- სენატი მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას, გაატაროს ისეთი პოლიტიკა, რაც გააძლიერებს საქართველოს დემოკრატიული პროცესების სულისკვეთებასა და შემდგომ გაამყარებს ევრო-ატლანტიკურ გზას;
- ვაღიარებთ მოახლოებული არჩევნების მნიშვნელობას და მოვუწოდებთ მთავრობას, უზრუნველყონ თავისუფალი, სამართლიანი, მშვიდობიანი არჩევნები, რაც 2020 წლის 8 მარტის შეთანხმების თანახმად ჩატარდება.
რიშის მიერ მომზადებულ დოკუმენტში, ასევე საუბარია გასული წლის 20 ივნისის მოვლენებზე, აქციის დაშლასა და პოლიტიკოსების დაკავებაზე;
"გავრილოვის ქმედებაზე და ქართულ პოლიტიკაში რუსეთის მზარდ ჩარევაზე საპასუხოდ, ათი ათასობით ქართველი პროტესტის მიზნით ქუჩაში გამოვიდა. ისინი, მათ შორის, დგამდნენ ბარიკადებს და ცდილობდნენ პარლამენტის შენობაში ძალადობრივად შესვლას.
ქართულმა სპეცდანიშნულების პოლიციამ ძალადობრივად ჩაახშო პროტესტი, მათ შორის გამოიყენა წყლის ჭავლი, რამაც რამდენიმე ასეული ადამიანის მძიმედ დაშავება გამოიწვია და რამდენიმე ასეული ადამიანი დააკავეს.
2019 წლის 25 ივლისს საქართველოს ყოფილი თავდაცვის მინისტრი და ოპოზიციის ლიდერი, ირაკლი ოქრუაშვილი დააკავეს 2019 წლის ივნისის პროტესტისას მთავრობის წინააღმდეგ ძალადობის წაქეზების ბრალდებით და ბრალად მიესაჯა 5-წლიანი პატიმრობა.
2019 წლის 18 ნოემბერს გიორგი რურუა, ბიზნესმენი და ტელევიზია მთავარი არხის დამფუძნებელი იარაღის უკანონოდ ფლობისთვის დააკავეს.
2002 წლის 10 თებერვალს გიორგი (გიგი) უგულავას, თბილისის ყოფილ მერსა და ოპოზიციის ლიდერს დამატებით 38-თვიანი პატიმრობა შეუფარდეს იმის მიუხედავად, რომ თბილისის მერობის პერიოდში თანხის გაფლანგვის გამო ის 16 თვე ციხეში ბრალს იხდიდა.
დამოუკიდებელი დამკვირვებლები და ქართული პოლიტიკური ოპოზიცია აცხადებს, რომ ეს დაკავებები პოლიტიკურად მოტივირებული იყო.
2020 წლის 8 მარტს აშშ-ს ევროკავშირის და გერმანიის საელჩოებმა, ევროპის საბჭოს წარმომადგენლობამ საქართველოში დახმარება გაუწია რამდენიმე პოლიტიკურ პარტიას, შეთანხმებას მიეღწიათ და პოლიტიკური ჩიხიდან გამოსულიყვნენ, ასევე, საარჩევნო რეფორმებთან დაკავშირებით ეუთოს რეკომენდაციები შეესრულებინათ და ქართული დემოკრატიისთვის ხელი შეეწყოთ".
დოკუმენტი იწყება ისტორიული ფაქტების გახსენებით, რომ საბჭოთა კავშირისგან დამოუკიდებლობის მოპოვების დღიდან აშშ მტკიცედ უჭერს მხარს საქართველოს ევროატლანტიკურ მისწრაფებას:
"კომუნისტური დიქტატურისგან გათავისუფლებიდან საქართველომ დიდი ნაბიჯები გადადგა დემოკრატიული მმართველობისკენ, თავისუფალი ბაზრისკენ, ეკონომიკური რეფორმებისა და კანონის უზენაესობისკენ.
1992 წლიდან აშშ-მ საქართველო სულ მცირე 4 200 000 00 დოლარით უზრუნველყო, მათ შორის 732 000 000 თავდაცვის სფეროში".
სენატორ ჯიმ რიშის ეს დოკუმენტი ამ დროისთვის ძალაში შესული არ არის, თუმცა ინიცირებულია და საჭიროებს სენატის მხარდაჭერას.