ზიარება ერთი კოვზით შეიცავს საფრთხეს და ვირუსი შეიძლება დღესასწაულებზე გავრცელდეს — ცერცვაძე
ინფექციური საავადმყოფოს დირექტორის, თენგიზ ცერცვაძის თქმით, ძველი ფორმატით ჩატარებული რიტუალები, მათ შორის ერთი კოვზით ზიარება ვირუსუს გავრცელების საფრთხეს შეიცავს. ცერცვაძე ფიქრობს, რომ გავრცელება დიდ დღესასწაულებზე მოხდება. ამ თემაზე მან გიორგი თარგამაძის ფორმულაში ისაუბრა.
"როგორც ექიმი მივიჩნევ ცალსახად, რომ ძველი ფორმატით ჩატარებული რიტუალური ღონისძიებები, იქნება ეს ზიარება - ძველი ფორმატით - ერთი კოვზის გამოყენებით თუ იქნება ეს მაგალითად ლიტურგია, როგორიც იყო გასულ წლებში აღდგომის დროს ან დიდი თავყრილობის დროს, ნამდვილად შეიცავს ინფექციის გავრცელების საფრთხეს, რის გამოც, ვფიქრობ რომ, ის ნაბიჯები, რომლებიც ჩვენმა ეკლესიამ უკვე გადადგა რაც გამოიხატება სოციალური დისტანცირების დაცვაში და ზოგიერთ სხვა საკითხში, მაგრამ ეს ჩვეულებრივ დღეებში, მე მაინც ვფიქრობ (თუმცა ეს კიდევ ვიტყვი არ არის ჩვენი გადასაწყვეტი) მე ვფიქრობ, რომ ამის გავრცელება მოხდება დიდ დღესასწაულებზე", — თქვა თენგიზ ცერცვაძემ.
ცერცვაძემ აღნიშნა, რომ ეს საკითხი მისთვისაც და ზოგადადაც სენსიტიურია და ის, როგორც ქრისტიანი უდიდეს პატივს სცემს ეკლესიას, ყველა იმ ტრადიციასა და რიტუალს, რომელიც აქამდე ისტორიამ მოიტანა. თენგიზ ცერცვაძის თქმით, დღეს ისეთი სიტუაციაა შექმნილი, რომ ამან ხელი არ უნდა შეგვიშალოს პროფესიული პოზიციის გამოხატვაში.
ბოლო მონაცემებით, საქართველოში ინფიცირებულთა რაოდენობა 162-ია, მათგან 36 გამოჯანმრთელებულია, ერთი გარდაცვლილი. კარანტინის რეჟიმში 5 067 ადამიანი რჩება, სტაციონარში მეთვალყურეობის ქვეშ კი 330.
"ფაქტობრივი კარანტინი"