თუ პრეზიდენტი გადაწყვეტს, შეწყალება ძალიან მძიმე დანაშაულებსაც უნდა შეეხოს — სალომე ზურაბიშვილი
სალომე ზურაბიშვილის განცხადებით, თუ საჭიროა და თუკი პრეზიდენტი გადაწყვეტს, შეწყალება უნდა შეეხოს ძალიან მძიმე დანაშაულებსაც კი. ამის შესახებ მან საზოგადოებრივ მაუწყებელზე, გადაცემა თავისუფალ ხედვაში ისაუბრა. პრეზიდენტს მაგალითად მოჰყავს ის, რომ სხვა ქვეყნებში, ხშირ შემთხვევაში, შეწყალება მკვლელებსაც ეხება.ს
"ჩვენ ანგელოზებს არ ვიწყალებათ, უდანაშაულოებს არ ვიწყალებთ, შეწყალება არ ნიშნავს, რომ ადამიანი უდანაშაულო იყო. პირიქით, შეწყალების საფუძველი არის ადამიანის მიერ დანაშაულის აღიარება. შემდეგ არის ყველა ის გარემოება, მთავარი აქცენტი იყო გაკეთებული იმაზე, მე არ ვხსნიდი არგუმენტებს თუ რატომ შევიწყალე... ეს სწორედ არის მთავარი აუცილებლობა შეწყალების დროს. რამეთუ შეწყალება არ არის გამოსწორება სასამართლოს გადაწყვეტილების".
მიმდინარე წელს პრეზიდენტის მიერ შეწყალების სისტემის გამჭვირვალობასთან დაკავშირებით არაერთი კითხვა დაისვა. 17 სექტემბერს ცნობილი გახდა, რომ სალომე ზურაბიშვილმა მარიამობას მკვლელობაში მსჯავრდებული კიდევ ერთი პირი, ზურაბ ნადირაძე შეიწყალა. მის ექსტრადიციას საქართველოს მთავრობა 23 წლის განმავლობაში ითხოვდა.