მოგცლიათ ერთი — ფინანსთა მინისტრი მეუფე იაკობის ბრალდებებზე
ფოტო: მთავრობის პრესსამსახური
"მოგცლიათ ერთი", — მხოლოდ ამ კომენტარით შემოიფარგლა ფინანსთა მინისტრი ივანე მაჭავარიანე ბოდბელი ეპისკოპოსის, იაკობის მიერ გავრცელებულ განცხადებებზე კითხვების პასუხად. ჟურნალისტებმა მას დაუსვეს შეკითხვები თუ როგორ გამოეხმაურებოდა მინისტრი სასულიერო პირის ბრალდებებს და უნდა დიაკითხოს თუ არა ამ საქმეზე პრემიერი გიორგი გახარია.
მეუფე იაკობმა 26 ოქტომბერს TV პირველის ეთერში ყოფილ პრემიერ გიორგი კვირიკაშვილის კაბინეტში გამართული შეხვედრა გაიხსენა, სადაც "ეჩალიჩებოდნენ პატრიარქ ილია მეორის გადაყენებაზე და შიო მუჯირის პატრიარქად არჩევაზე". მისი თქმით, შეხვედრას ესწრებოდა სამი ადამიანი: სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მაშინდელი უფროსი ვახტანგ გომელაური, მაშინდელი შინაგან საქმეთა მინისტრი, გიორგი გახარია და გიორგი კვირიკაშვილი.
ეპისკოპოს იაკობის თქმით, პრემიერ კვირიკაშვილის ცენტრალურ კაბინეტში გაიმართა ეს შეხვედრა და ამის შესახებ პატრიარქმა ილია მეორემაც იცის. იაკობის მტკიცებით, მას აქვს დოკუმენტები იმაზე, რომ "მეუფე პეტრე და დეკანოზი [გიორგი მამალაძე] ერთად იყვნენ ყველაფერში". იაკობის განცხადებით "ციანიდის საკითხი" მანამდე, ამ შეხვედრამდე იყო დაგეგმილი, რაშიც "სახელმწიფოც იყო ჩარეული".
მეუფე იაკობის ბრალდებები უარყო პრემიერ-მინისტრმა გიორგი გახარიამ. მეუფე პეტრემ კი პროკურატურას მოუწოდა, ბოდბელი ეპისკოპოსის განცხადებებით დაინტერესდეს.