ცქიტიშვილი: ანაკლიის პორტის პროექტი მაინც განხოციელდება, მიაღწევს თუ არა კონსორციუმი წარმატებას
ინფრასტრუქუტურის მინისტრის, მაია ცქიტიშვილის თქმით, ანაკლიის პორტის პროექტი მაინც განხორციელდება იმის მიუხედავად, ანაკლიის განვითარების კონსორციუმი მიაღწევს თუ არა წარმატებას და მოიზიდავს თუ არა თანხებს. მინისტრისვე განცხადებით, მთავრობა დაინტერესებულია, რომ პორტის პროექტი კონსორციუმმა განახორციელოს.
როგორც ცქიტიშვილმა ჟურნალისტებთან თქვა, კონსორციუმი თავის ვალდებულებებს არ ასრულებს და ვალდებულებები უკვე მეხუთედ გადაუვადეს.
"ჩვენი მხრიდან უპრეცედენტო მხარდაჭერაა, მათ შორის ამ გადავადებებში, მათ შორის სანქციების პატიებაში. სახელმწიფოს მხრიდან 250 მილიონი დოლარის საერთო ინვესტიცია იდება ამ პროექტში, როგორც გზის, ისე რკინიგზის მშენებლობის, ასევე, მიწის გამოსყიდვის ნაწილში. 100 დოლარის ინვესტიციას სახელმწიფო უშუალოდ დებს... უბრალოდ საჭიროა, რომ ნაცვლად პოლიტიკური სპეკულაციებისა, ნაცვლად ამ არაკოსნტრუქციული პროცესისა კონსორციუმმა მიხედოს იმას, რაც უნდა გააკეთოს", — განაცხადა მინისტრმა.
ანაკლიის განვითარების კონსორციუმს სამშენებლო ნებართვით გათვალისწინებული დოკუმენტების წარმოდგენის ვადა 31 დეკემბრის ჩათვლით გაუხანგრძლივდა.