ღირსების მარში მაინც გაიმართა
პირველი პრაიდი, წინააღმდეგობების მიუხედავად, თბილისში 8 ივნისს შინაგან საქმეთა სამინისტროს წინ გაიმართა. ლგბტ თემის წევრებმა საკუთარი სათქმელი მაინც თქვეს, ხმამაღლა, თამამად, პოლიციის კორდონისა და ყვითელი ავტობუსების გარეშე, გააპროტესტეს, მოითხოვეს და არ დათმეს საჯარო სივრცე...
ღირსების მარში, რომელიც ჯერ კიდევ ივნისის თვეში, პრაიდის კვირეულის დასასრულს უნდა გამართულიყო, ბევრჯერ გადაიდო. მიზეზი, უმეტესად, ლგბტ თემის კითხვის ნიშნის ქვეშ დაყენებული უსაფრთხოება იყო. შსს-მ თქვა, რომ პრაიდის მონაწილეებს ვერ დაიცავდა.
დახურული ჯგუფებიდან ღირსების მარშის ადგილი და დრო რამდენჯერმე გასაჯაროვდა. ამის გამო პრაიდის ორგანიზატორებს ყოველ ჯერზე გადაწყვეტილების შეცვლა ან გამოხატვის უფლებაზე უარის თქმა უწევდათ.
ასე მოხდა 8 ივლისსაც, დილის რვა საათზე, ყველა მონაწილემ მიიღო შეტყობინება, რომ პრაიდი აღარ გაიმართებოდა. მიზეზი ჰომოფობიურ ჯგუფებში მარშის ადგილისა და დროის შესახებ ინფორმაციის გაჟონვა იყო.
ჯერ კიდევ 7 ივნისს, გვიან ღამით, სოციალურ ქსელში კონტრაქციის მონაწილეებს შს სამინისტროსთან მისვლა ალექსანდრე ფალავანდიშვილმა მოუწოდა. სწორედ იქ, სადაც დილის 9 საათზე მსვლელობა უნდა დაწყებულიყო.