ბესელიას პასუხი ქართულ ოცნებას: უნდა განვასხვავოთ გუნდურობა სახელმწიფო მნიშვნელობის საკითხებისგან
ფოტო: ქართული ოცნება / FB
ქართული ოცნების დეპუტატმა ეკა ბესელიამ თანაგუნდელების კრიტიკის პასუხად აღნიშნა, რომ გუნდურობა და სახელმწიფო მნიშვნელობის საკითხები ერთმანეთისგან უნდა განასხვაონ. მისი თქმით, რა არის შიგნით სალაპარაკო და რა საჯაროდ განსახილველი არავისგან ესწავლება.
"ოთახში ვერ გამოიკეტება და ყურში ჩურჩულით ვერ გადაწყდება ის საკითხები, რომლებიც ეხება მოქალაქეებს. უნდა განვასხავოთ ერთმანეთისგან რა არის გუნდურობა და რა არის სახელმწიფო მნიშვნელობის საკითხი", — ამის შესახებ ბესელიამ პრესკონფერენციაზე განაცხადა. ბესელიამ აღნიშნა, რომ არ არის ის ადამიანი, ვინც გუნდის შიდა პრობლემებს დაუფიქრებლად აჟღერებდა, მაგრამ არც ის ადამიანია, ვინც მოსახლეობას და ამომრჩეველს მოატყუებს.
ბესელიამ კიდევ ერთხელ გაიმეორა, რომ გუნდს იმ შემთხვევაში დატოვებს თუ მოსამართლეების ამ სიას დაამტკიცებენ. მისი თქმით, გუნდში დარჩენის საკითხი მეასეხარისხოვანია ამ პრობლემასთან შედარებით.
"მე არ ვიქნები იმ უმრავლესობის წევრი, რომელიც მიიღებს გადაწყვეტილებას და ხმას მისცემს იმ მოსამართლეებს, რომლებიც არიან დაკავშირებული საააკშვილის ძალადობრივ სისტემასთან", — აღნიშნა მან.
გარდა ამისა, ბესელიამ მოსამართლეების შერჩევის კრიტერიუმებზე ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ საერთაშორისო პარტნიორებთან და ექსპერტებთან ერთად კრიტერიუმებზე ცალკე მუშაობს, რასაც შემდგომში რეფორმების საბჭოს შესთავაზებს.
პრესკონფერენცია ბესელიამ მას შემდეგ დაგეგმა, რაც ქართული ოცნების თავმჯდომარემ ბიძინა ივანიშვილმა განცხადება გაავრცელა და აღნიშნა, რომ იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარის თანამდებობის დატოვების შემდეგ ბესელიამ გუნდურობის პრინციპი დაარღვია.