შს მინისტრი: დავინახეთ დესტაბილიზაციის საფრთხე... დღეს პარლამენტთან საჭიროზე მეტი კარავია
შინაგან საქმეთა მინისტრის გიორგი გახარიას განცხადებით, პოლიციამ დაინახა ესკალაციისა და დესტაბილიზაციის საფრთხე და იმოქმედებს შესაბამისად.
გიორგი გახარიას თქმით, შინაგან საქმეთა სამინისტრო ყოველთვის დგას მოქალაქეების გვერდით და მასთან ერთად სწავლობს ქვეყნის მოვლას.
"კარავი არასოდეს არ ყოფილა ჩვენი თვითმიზანი, პოლიცია ყოველთვის მოქმედებდა ჩვენი მოქალაქეების და პირველ რიგში აქციის მონაწილეების უსაფრთხოების ინტერესებიდან გამომდინარე, თუმცა დავინახეთ რა ესკალაციის მზარდი საფრთხე, რისკების შესაძლებლობა და დესტაბილიცაზიის რისკი, ჩვენ ვიმოქმედეთ ისე როგორც ვიმოქმედეთ — მივიღეთ გადაწყვეტილებები და დღეს პარლამენტის წინ ჩვენ ვხედავთ საჭიროზე უფრო მეტ კარავს", — განაცხადა გიორგი გახარიამ.
მისი თქმით, პოლიცია ყოველთვის მოქმედებდა და ზრუნავდა თავის მოქალაქეებზე, ის გააგრძელებს აქციის მოანაწილეების უსაფრთხოებაზე ზრუნვას.
"ამისთვის ჩვენ გავაკთებთ ყველაფერს, გამოვიყენებთ ყველა ინსტრუმენტს რომელიც ჩვენს ხელთ არის, გავაძლიერებთ შესაბამის დანაყოფებს. მოგეხსენებათ ჩვენ გვქონდა კონკრეტული ინფორმაცია დესტაბილიზაციის შესახებ და აქედან გამომდინარე ხაზგასმით მინდა აღვნიშნო, რომ ამ პირობებშიც პოლიცია სრულად შეასრულებს თავის ფუნქციას — უზრუნველყოს მოქალაქეების უსაფრთხოება და კიდევ ერთხელ, ხაზგასმით ვამბობ, პირველ რიგში აქციის მონაწილეების", — განახადა შს მინისტრმა.
მან დაამატა, რომ ერთი ადამიანის ტკივილის გამოყენება ვიწრო პოლიტიკური ან ნებისმიერი სხვა სახის ინტერესისთვის "თითოეული ჩვენი მოქალაქის პასუხისმგებლობაა".
ზაზა სარალიძისთვის კონსტიტუციური უფლების, კარვის გაშლის შეზღუდვის გამო 10 ნოემბერს აქცია გამართეს არასამთავრობო ორგანიზაციებმა. პოლიციის წინააღმდეგობისა და დაპირისპირების მიუხედავად, თბილისში, რუსთაველის გამზირზე, პარლამენტის შენობის წინ არასამთავრობოებმა პროტესტის ნიშნად კარვები მაინც გაშალეს. ასევე შეიქმნა პეტიცია "უარს ვამბობ ნაძვის ხეზე, ვირჩევ ადამიანს!". თბილისის მერია გამოეხმაურა რუსთაველის გამზირზე მიმდინარე პროტესტს და განაცხადა, რომ პროტესტისთვის ადგილის ცვლილება იყო თხოვდა და დანარჩენი აქციის მონაწილეების პრეროგატივაა.