თბილისში ტერა ბაიკით სარგებლობის დროა
ველოსიპედი ჩემთვის მუდმივად ჯანსაღი ცხოვრების წესთან ასოცირდება, თანაც იმდენად, რომ ზოგჯერ მის ნაცვლად ველოსიპედის ცხოვრების წესს ვამბობ ხოლმე.
თავად ბავშვობის მერე აღარ მქონია: თბილისში ველოსიპედებით სიარული იმდენად წარმოუდგენელი მეგონა, რომ მისი შეძენა არასდროს მიფიქრია. სამაგიეროდ, ევროპაში ჩამწკრივებულ-ჩაწიკწიკებული ველოსადგომების დანახვისას ბევრჯერ სინანულით მითქვამს: თბილისი ველოსიპედების ქალაქი არ არის და ოდნავადაც არ შემპარვია ეჭვი იმაში, რაც სინამდვილეში არც ისეთი სინამდვილეა, როგორიც მეგონა.
აბა, ლისაბონის აღმართ-დაღმართების მერე თბილისის რელიეფის სირთულე რა მოსატანია? ჰოდა, თუ იქ შეძლეს ყველაზე ჯანსაღი ტრასპორტის დამკვიდრება, ჩვენთანაც გამოვა. უბრალოდ, მეტი მონდომება, სულ პატარა სტიმულია საჭირო და ამის მაგალითი უკვე გვაქვს.
სამ კვირაზე მეტია ჟოლოსფერი, კოხტა ტერა ბაიკებით დედაქალაქში ბევრი ადამიანი დადის და კიდევ უფრო ბევრს აჩვენებს, რომ თბილისიც შეიძლება ველოსიპედების ქალაქად იქცეს. ჰოდა, თუ ცხოვრების ჯანსაღი წესი და ველოსიპედი გხიბლავს, თან გინდა, რომ ეს ტრანსპორტი შენი ქალაქის მნიშვნელოვანი ნაწილი გახდეს, თანამოაზრე უკვე გყავს: ტერაბანკის საზაფხულო კამპანია ტერა ბაიკი, რომელიც უფასო ველოსიპედებით სიარულის საშუალებას გაძლევს.
მეც მინდა ტერა ბაიკი, როგორ ჩავერთო კამპანიაში?
იმისთვის, რომ კამპანიას შეუერთდე და მთელ თბილისში ველოსიპედით უფასოდ იარო, ტერა ბაიკის ბარათი უნდა აიღო. ბარათის აღება უმარტივესია, მთავარია, სრულწლოვანი და, თანაც, ტერაბანკის მომხმარებელი იყო. თუ ბანკის სერვისებით უკვე სარგებლობ, ანუ ტერაბანკის მომხმარებელი ხარ, მაშინ ტერა ბაიკის ბარათს ყოველგვარი პროცედურის გარეშე, უფასოდ მიიღებ. გაითვალისწინე, რომ ბარათი 7 ფილიალში, შემდეგ მისამართებზე გაიცემა: