ღაზაზე ჟიურის განცხადებების გამო არუნდატი როიმ ბერლინალე დატოვა
მწერალმა არუნდატი როიმ ბერლინალეს დატოვების გადაწყვეტილება მიიღო მას შემდეგ, რაც ფესტივალის ჟიურის პრეზიდენტმა, ვიმ ვენდერსმა თქვა, რომ რეჟისორებმა და კინოს შემქმნელებმა პოლიტიკისგან თავი შორს უნდა დაიჭირონ.
ფესტივალი ხუთშაბათს დაძაბული გარემოთი გაიხსნა: საკონკურსო ჟიურის, რომელსაც გერმანელი რეჟისორი ვიმ ვენდერსი ხელმძღვანელობს, ღაზაში მიმდინარე კონფლიქტზე ჰკითხეს. კითხვაზე, შეუძლია თუ არა კინოს პოლიტიკურ ცვლილებაზე გავლენის მოხდენა, ვენდერსმა უპასუხა, რომ "ფილმებს შეუძლიათ სამყაროს შეცვლა", თუმცა "არა პოლიტიკური გზით".
მისი თქმით, რეჟისორებმა "პოლიტიკისგან თავი შორს უნდა დაიჭირონ, რადგან თუ ჩვენ ვქმნით ფილმებს, რომლებიც გამიზნულად პოლიტიკურია, მაშინ პოლიტიკის სფეროში შევდივართ. ჩვენ კი პოლიტიკის საპირწონე ვართ, პოლიტიკის საპირისპირო. ჩვენ უნდა ვაკეთოთ ადამიანების საქმე და არა პოლიტიკოსების".
პარასკევს გავრცელებულ განცხადებაში, სადაც ფესტივალის დატოვება დააანონსა, როიმ ვენდერსის კომენტარებს "უსინდისო განცხადება" უწოდა, რომელიც "მსოფლიოში მილიონობით ადამიანმა მოისმინა".
ბუკერის პრემიის მფლობელმა ინდოელმა ავტორმა თქვა: "იმის მოსმენაზე, რომ ხელოვნება პოლიტიკური არ უნდა იყოს, ყბა ჩამომივარდა. ეს არის გზა, რომ დაიხუროს საუბარი კაცობრიობის წინააღმდეგ განხორციელებულ დანაშაულზე მაშინ, როცა ის ჩვენ თვალწინ რეალურ დროში მიმდინარეობს, მაშინ, როცა ხელოვანებმა, მწერლებმა და რეჟისორებმა ყველაფერი უნდა გააკეთონ, რაც შეუძლიათ, რათა ეს შეაჩერონ".
არუნდატი როიმ ამ კვირაში ვიმ ვენდერსის კომენტარები "უსინდისო განცხადებად" შეაფასა
მან დაამატა: "მიუხედავად იმისა, რომ ღრმად მაწუხებს გერმანიის მთავრობისა და სხვადასხვა კულტურული ინსტიტუციის პოზიციები პალესტინის საკითხზე, გერმანელ აუდიტორიასთან ამ თემაზე საუბრისას ყოველთვის პოლიტიკურ სოლიდარობას ვგრძნობდი".
ვენდერსი წელს ბერლინალეს ჟიურის პრეზიდენტია. ჟიურის შემადგენლობაში ასევე შედიან ამერიკელი რეჟისორი და პროდიუსერი რეინალდო მარკუს გრინი, იაპონელი კინემატოგრაფისტი ჰიკარი, ნეპალელი რეჟისორი მინ ბაჰადურ ბჰამი, სამხრეთკორეელი მსახიობი ბე დუნა, ინდოელი რეჟისორი და პროდიუსერი შივენდრა სინგ დუნგარპური და ოსკარის მფლობელი ფილმის The Zone of Interest პროდიუსერი ევა პუშჩინსკა.