კაია კალასის თქმით, ნოემბერში ძალაში შევა ვიზების შესახებ ახალი რეგულაციები და გაუქმდება უვიზო რეჟიმი გარკვეული ჯგუფებისთვის
საგარეო პოლიტიკისა და უსაფრთხოების საკითხებში ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა კაია კალასმა დღეს განაცხადა, რომ შესაძლოა, ევროკავშირმა საქართველოსთან მიმართებაში უვიზო მიმოსვლის შეჩერების გადაწყვეტილება "გარკვეულ ჯგუფებთან" დაკავშირებით მიიღოს. მისი თქმით, ნოემბერში ამოქმედდება ახალი წესები, რომლებიც ამარტივებს შეჩერების პროცედურებს.
"მინისტრებმა ძალიან მკაფიოდ გამოთქვეს აზრი კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებების შესახებ მდგომარეობასთან დაკავშირებით, რომ მდგომარეობა საქართველოში კვლავ უარესდება. ევროპელი ელჩების წინააღმდეგ პირადი თავდასხმები მიუღებელია და ამას ადგილი არ უნდა ჰქონდეს დიპლომატიაში. კომისია წელს მოგვიანებით წარადგენს ანგარიშს უვიზო მიმოსვლის მექანიზმის შეჩერების შესახებ. ნოემბერში ვიზების შესახებ ახალი რეგულაციის ძალაში შესვლასთან ერთად გვაძლევს შესაძლებლობას გავაუქმოთ უვიზო რეჟიმი ზოგიერთი ჯგუფისთვის", — განაცხადა კაია კალასმა.